V čase krize <span>Japonci zbaští</span> kde co, i staré konzervy

Zahraničí
27. 1. 2009 11:39
Obchodník Mizuno v Sankei Super v Tokiu si mne ruce.
Obchodník Mizuno v Sankei Super v Tokiu si mne ruce.

Konzerva s velrybím masem v japonském supermarketu.V Japonsku za současné ekonomické recese vzkvétají diskontní obchody. Zákazníci jsou ochotni učinit vše, dokonce i kupovat potravinové konzervy, jež trůnily dva roky v regálech, jen aby ušetřili několik jenů, píše agentura AFP. Japonci jsou známí tím, že vyvažují kvalitní potraviny nebo víno zlatem.

Ale rostoucí počet jich stále méně hledí na kvalitu potravin v době, kdy se země noří do ekonomické krize.

Zaprášené konzervy a lahve vody s viditelnou usazeninou jdou velmi dobře na odbyt v obchodě Sankei Super, který nabízí za 60 jenů (necelých 14 Kč) produkty označené "mottainai" (lze přeložit jako "je mrháním, že věci nevyužíváme zcela dle jejich hodnoty"). "Mnozí zákazníci, mladí i staří, k nám přicházejí, protože naše zboží je opravdu levné a je ještě v záruce," vysvětluje Tatsuhiro Mizuno, šéf obchodu ležícího v lidové čtvrti Tokia.

Obchodník Mizuno v Sankei Super v Tokiu si mne ruce.U prodávaného zboží sice již prošlo doporučené datum spotřeby, ale nikoli záruka. "Přestože prodáváme již diskontní zboží, zákazníci hledají něco ještě levnějšího. Přicházejí kvůli tomu, že to je levné, nikoli proto, že by jim to chutnalo," zdůrazňuje obchodník.

Myšlenka prodávat staré zboží napadla Mizunova otce, který zažil válku a privatizaci. "Můj otec musel jako malý hoch prohrabávat popelnice, aby se najedl. Dnes považuje za strašlivé, že Japonsko plýtvá s miliony tun potravin, když ještě v mnoha zemích vládne hladomor," říká Mizuno. Japonci ročně vyhodí na 22 milionů tun potravin.

Obchod Mizuna si v posledních měsících vede velmi dobře. Ekonomická recese totiž již připravila o zaměstnání desetitisíce Japonců.

Obchody se přizpůsobují menší kupní síle Japonců.Pětačtyřicetiletá zákaznice Kuniko Nagatsuka se svěřuje, že za velké zimy chodí často z domova, aby ušetřila za topení. "Procházím se nebo jdu do kavárny. Kdybych zůstala doma, musela bych nejméně pět hodin topit.

Čím déle zůstanu venku, tím více ušetřím. Myslím, že začínající rok bude ještě horší," obává se nezaměstnaná žena.

Četné obchody se snaží přizpůsobit snaze Japonců co nejvíce ušetřit. Firma Itochu vlastníci obchodní řetězce FamilyMart nabízí v poslední době na internetu potraviny, jimž téměř vypršela doba trvanlivosti, které nejsou sezonní nebo jejichž obal je poškozen. Itochu doufá, že s tímto internetovým obchodem dosáhne během tří let obratu ve výši deseti miliard jenů (2,3 miliardy Kč).

Chudí starší Japonci v muzeu pilotů kamikaze.Nedaleké obchodní řetězce Lawson a Seven-Eleven zase založily vlastní obchody, kde je vše k mání za pouhých 100 jenů (23 Kč). "Od loňského roku si zákazníci velmi hlídají své výdaje, především proto, že vzrostly ceny benzinu. Recese změnila jejich spotřební návyky," vysvětluje Minoru Matsumoto, mluvčí společnosti Seven&I, jehož dceřiným je Seven-Eleven.

"Diskontní obchod byl velmi dobře přijat, poptávka po obchodech takového typu může překonat naše očekávání," předpovídá.

Foto: AP a Profimedia
 

Autor: ČTK , AFP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ