Šíitští povstalci se začali stahovat ze strategického přístavního města Hudajdá na východě Jemenu, informovala agentura AFP s odvoláním na zástupce OSN. Agentura AP napsala, že Húsíové už předali kontrolu nad hlavním přístavem v Rudém moři jemenskému námořnictvu a pobřežní stráži.
Předání přístavu Hudajdá je prvním ze série opatření, na nichž se strany konfliktu domluvily v polovině prosince pod patronací OSN ve Švédsku. Jednotlivé kroky mají vést ke zvýšení důvěry a k politickému urovnání čtyřletého konfliktu mezi Húsíi podporovanými Íránem a mezinárodně uznávanou vládou, za níž od roku 2015 stojí arabská koalice v čele s Rijádem.
Zatímco povstalci kontrolují většinu severního Jemenu, včetně hlavního města Saná, jejich protivníci ovládají převážnou část jihu země, kde v přístavu Aden u Arabského moře sídlí exilová vláda.
Znepřátelené strany dodržují příměří v přístavu přes týden, čímž se podle AP uzavřely měsíce bojů o toto strategické místo. Minulý týden do města dorazila pozorovatelská mise OSN vedená nizozemským generálem Patrickem Cammaertem.
The war and blockades accelerate a man-made starvation and disease crisis in #Yemen. The great and indefatigable @JaneFerguson5 reports again for @NewsHour https://t.co/rAgMUr2Nct
- Morgan Till (@mtill50) December 29, 2018
Přístavem prochází zhruba 70 procent jemenského dovozu. Cílem dohody ze Švédska bylo mimo jiné uvolnit cestu pro humanitární dodávky a odvrátit hrozící hladomor. Válka si už vyžádala desítky tisíc životů a vyvolala hlubokou humanitární krizi. Pomoc potřebuje až 20 milionů Jemenců.
Podle dohody o příměří uzavřené 13. prosince mají obě strany 7. ledna stáhnout z Hudajdá, ale také z přístavů Sálif a Rás Ísá, své ozbrojence.
This is Alwafaa school in Taiz, or what left of it. Girls still go to study or trying to..
- Hana Alshowafi (@HanaalShowafi) December 29, 2018
I can't imagine what type of truma those kids go through due to warring parties arrogance!! #Yemen#YemenCantWait
Photo: Akram Alrasni pic.twitter.com/h1NbIqqmFs