V Íránu vyhrál Ahmadínežád, liberálové vyšli do ulic
13.06.2009 14:02 Aktualizováno 13.06. 21:34
Íránský konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád zůstane ve funkci další čtyři roky. Dva ze tří dalších kandidátů ale označili výsledky za zmanipulované a v Teheránu protestovaly proti údajným podvodům tisíce stoupenců Ahmadínežádova hlavního soupeře Míra Hosejna Músávího.
Během protestů došlo ke střetům s Ahmadínežádovými fanoušky. Policie rozháněla Músávího stoupence pendreky a podle svědků některé demonstranty zatkla. Protestující mimo jiné zablokovali jednu z hlavních ulic města a zapálili pneumatiky u budovy ministerstva vnitra, jednu banku a autobus. Ohně hořely v ulicích ještě pozdě večer místního času.Jde o nejvážnější nepokoje v Teheránu za posledních deset let.
ČTĚTE TAKÉ: Ahmadínežád vyhrál volby. Músáví mluví o podvodech
Músáví i Ahmadínežád se prohlásili za vítěze voleb v Íránu
Músáví byl v pátečních prezidentských volbách považován za nejvážnějšího soupeře kandidujícího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a analytici předpovídali jejich těsný souboj.
Podle oficiálních výsledků ministerstva vnitra získal Ahmadínežád 62,6 procenta hlasů a byl zvolen už v prvním kole. Mír Hosejn Músáví dostal 33,75 procenta hlasů, uvedlo ministerstvo. Volit přišlo rekordních 85 procent voličů.
Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí označil opětné zvolení Ahmadínežáda prezidentem za skutečný svátek a volby za masový úspěch.
Kritizoval také dnešní protesty. „Zvolený prezident je prezidentem všech Íránců a všichni, včetně jeho včerejších soupeřů, ho musejí jednoznačně podporovat a pomáhat mu," řekl v prohlášení pro státní televizi.
Músáví: Základy republiky jsou ohroženy
Íránský reformátor Mahdí Karrúbí, který skončil čtvrtý, uvedl, že výsledky oznámené ministerstvem jsou nelegitimní a nepřijatelné.
Poražený liberál Músáví volby zpochybnil. "Osobně silně protestuji proti mnoha zřejmým vadám a varuji, že se nevzdám této nebezpečné šarádě. Výsledek takového vystupování některých úředníků ohrozí základy islámské republiky a bude znamenat tyranii," prohlásil Músáví.
Músáví, který se už v pátek prohlásil za vítěze, nařkl úředníky z manipulace s odevzdanými hlasy. Vyzval také všeobecně respektované šíitské duchovní z posvátného města Komu, aby přestali k "volebním podvodům" mlčet.
V separátním prohlášení si postěžoval, že členové jeho štábu byli biti holemi a dráty elektrického vedení, ale vyzval své stoupence ke klidu.
Ahmadínežád: "Lidé hlasovali pro mou politiku"
"Bezprecedentní účast voličů ukazuje podporu a důvěru Íránců v režim islámské republiky a důvěru ve vůdce islámské revoluce ajatolláha Alího Chameneího," řekl novinářům poradce odstupujícího prezidenta.
Ahmadínežád výsledky voleb označil za své "velké vítězství" a odmítl jakékoliv manipulace s hlasy. "Lidé hlasovali pro mou politiku," řekl v televizním prohlášení. Íránský lid podle něho "vdechl naději národům a zklamal ty, kdo mu přejí zlo". Prezident obvinil zahraniční média, že kryla volby způsobem, který poškozuje íránský lid. Vyzval své stoupence, aby v neděli v podvečer manifestovali v Teheránu.
Už dnes brzo ráno místního času se v Teheránu střetli Músávího stoupenci s policisty. "Zůstaneme tady a umřeme tady," vykřikovali stoupenci Músávího, když se je policie snažila rozehnat. "Zničili tuto zemi a chtějí ji ničit další čtyři roky," křičeli před volebním štábem svého kandidáta.
Na třídě Africa skandovala stovka mladých hesla na podporu Músávího a křičela "Smrt diktátorovi!" Na křižovatce Džahán Kúdak další manifestanti házeli kamením po policistech a zapalovali popelnice.
Policie, která měla příkaz zabránit jakýmkoli manifestacím, proti demonstrantům několikrát zasáhla obušky, ale nepodařilo se jí je rozehnat.
Skupina rozzuřených mladých lidí házela kamením po policistech, kteří odpovídali stejným způsobem. Policisté také vstoupili do některých budov a bili manifestanty, kteří se tam schovali.
Ministr vnitra Sádek Mahsúlí vyzval občany, aby se neúčastnili žádných nepovolených shromáždění. Řekl rovněž, že v Teheránu získal Músáví víc hlasů než Ahmadínežád.
V pátek i v sobotu byla v Teheránu vyřazena z provozu hlavní síť mobilních telefonů. V dalších oblastech země prý mobily fungují. Írán už předtím zablokoval zasílání textových zpráv a většinu internetových stránek spojených s Músávím.
Rozhodující slovo bude mít Chameneí
Ahmadínežádovo vítězství, i když je překvapivé spíš svým rozsahem než sebou samým, znamená podle analytiků zklamání pro Západ. Ten doufal, že by případné vítězství Músávího mohlo snížit napětí kolem sporného íránského jaderného programu a zlepšit vztahy s USA, jejichž nový prezident Barack Obama má o toto zlepšení zájem.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že USA vývoj sledují a že doufá, že oznámené výsledky odrážejí skutečnou vůli Íránců.
Jednoznačně negativně reagoval na výsledky Izrael, jemuž Ahmadínežád opakovaně vyhrožoval. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že vzhledem k Ahmadínežádovu vítězství musí mezinárodní společenství nekompromisně vystoupit proti íránskému jadernému programu a proti pomoci, kterou Írán poskytuje "teroristickým organizacím v oblasti".
Diplomaté z Mezinárodní agentury pro atomovou energii řekli, že nečekali žádnou změnu v íránském postoji k jeho jadernému programu, ať by byl vyhrál kdokoli. Rozhodující slovo v něm totiž nemá prezident, ale nejvyšší duchovní vůdce Chameneí.
Podle Marka Fitzpatricka z londýnského Mezinárodního ústavu pro strategická studia ovšem Ahmadínežádovo opětné zvolení nevěští nic dobrého pro možnost brzkého a mírového řešení jaderného sporu.
V Paříži organizace Reportéři bez hranic odsoudila údajnou masivní cenzuru, s jejíž pomocí se podle ní íránské úřady snaží zabránit tomu, aby pronikly do světa zprávy o podvodech při volbách. Odsoudila i "politickou propagandu", kterou chce režim legitimovat vítězství Ahmadínežáda.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.