V Sýrii se šíří dětská obrna. Libanon rychle očkuje uprchlíky

Zahraničí
29. 10. 2013 13:53
Syrské děti v uprchlickém táboře v Libanonu.
Syrské děti v uprchlickém táboře v Libanonu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila výskyt dětské obrny v severní Sýrii. Z 22 případů, které se prověřovaly, se nemoc potvrdila zatím u deseti dětí. Sousední Libanon, který přijal mnoho syrských uprchlíků, kvůli tomu zahájil celoplošné přeočkování dětí do pěti let věku.

V Sýrii se kvůli dlouhodobým bojům zhroutil systém očkování. WHO v minulých dnech několikrát upozornila, že by to mohlo znamenat návrat obrny do Sýrie.

"Existuje vysoké riziko, že se obrna začne šířit celým regionem. U deseti z dvaadvaceti prověřovaných případů se potvrdila obrna prvního typu," řekl v Ženevě mluvčí WHO Oliver Rosenbauer.

Výsledky laboratorních testů u zbylých 12 případů budou známy v nejbližších dnech. Většina postižených jsou děti mladší dvou let, které zřejmě nebyly proti obrně očkovány anebo dostaly místo tří jen jednu vakcinační dávku.

Poprvé od roku 1999

Nemocní jsou ze severní provincie Dajr az-Zaur. Jde o první případy výskytu tohoto onemocnění v Sýrii od roku 1999.

Rosenbauer řekl, že imunizace v dané oblasti byla obnovena. Podílí se na ní OSN a cílem je naočkovat 2,4 milionu dětí nejenom proti obrně, ale také proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám.

Syrské úřady nejsou schopny zajistit celoplošné očkování, jak tomu bylo před zahájením občanské války."Dalším krokem bude prozkoumat tyto izolované viry geneticky a zjistit, odkud pocházejí. To by mělo vnést větší jasno do otázky původu," řekl Rosenbauer. Na dotaz, zda jsou ohroženy jiné státy, odpověděl: "Je to samozřejmě přenosná choroba a tamní populace se přemísťuje, takže riziko rozšíření po oblasti je vysoké."

Syrské úřady přiznávají, že nejsou schopny zajistit celoplošné očkování, jak tomu bylo před zahájením občanské války. Zatímco před ní bylo v roce 2010 naočkováno 95 procent populace, letos je to pouze 45 procent. Obrnu se díky vakcínám podařilo zvládnout ve většině států. Vyskytuje se stále v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ