V Sýrii se vede boj za uchování <span>jazyka Ježíšova</span>

Zahraničí
28. 4. 2008 10:02
Obyvatelé syrské vesnice Maalula bojují o záchranu aramejštiny.
Obyvatelé syrské vesnice Maalula bojují o záchranu aramejštiny.

Obyvatelé syrské vesnice Maalula bojují o záchranu aramejštiny.Jazyk, jímž hovořil biblický Ježíš, je na pokraji zániku. Posledních 18 tisíc jeho uživatelů, kteří žijí v severní Sýrii, teď bojuje za to, aby jazyk starý tisíce let neupadl v zapomnění. Staří i mladí, křesťané i muslimové, prostě obyvatelé vesnice Maalula, asi 50 kilometrů severně od syrské metropole Damašku, jsou hrdí na to, že patří k té hrstce lidí, kteří se umějí dorozumět jazykem Kristovým.

A nejsou ochotni dovolit, aby aramejština zanikla.

"Ibla Jatita" je pozdrav odpovídající zhruba českému ahoj. Stejně jako se takhle zdravil Ježíš se svými apoštoly, používají tento pozdrav i zdejší lidé v úzkých uličkách mezi domky z vepřovic - vesnička sevřená mezi dvěma horami vypadá, jako kdyby se tu čas zastavil.

"Aramejština je poklad, a jestli tady o něj přijdeme, zmizí ze světa," upozorňuje Georget Džalabíová, která pracuje v knihkupectví bývalého kláštera svatých Sergia a Bakcha v Maalule.

Aramejsky mluvil Ježíš i ve filmu Mela Gibsona "Umučení Krista".Katolický kostel tohoto kláštera je jedním z mála míst na planetě, kde lze slyšet Otčenáš v aramejštině. Je to ale také jediný moment v liturgii, neboť zbytek se slouží v arabštině. Rovněž bible, které používají věřící, jsou v arabštině.

Přesto jsou ale obyvatelé Maaluly spokojení, že už u nich existuje vládní škola, která poskytuje kurzy aramejštiny. Znamená to, že děti i dospělí mají možnost tento jazyk studovat v akademické instituci.

Provoz školy byl zahájen loni v létě, přičemž jde jen o začátek dlouhé cesty k ochraně jazyka, ujišťuje Anton Taglub, prodavač křížů a obrázků v prodejně, která je také součástí kláštera.

Ale v tomhle i v jiných krámcích sousedního kláštera svaté Tekly, rovněž sevřeného horami, však nelze najít v aramejštině nic jiného než pásek s velkopátečními zpěvy. Ačkoliv existují učebnice základů aramejštiny pro samouky - ve španělštině, němčině, angličtině i francouzštině.

Jazyk, který přežil tři tisíce let díky izolovanosti vesnic, je nyní v nebezpečí vinou globalizace. "Vzhledem k pokračujícímu používání internetu a televize začínají mladí lidé v aramejštině zapomínat některá slova," říká Mary Riádová, průvodkyně po klášteře svatých Sergia a Bakcha.

Aramejština se v Maalule zachovala díky její izolovanosti.Bývalý místní starosta Ázir Barkíl k tomu připojuje, že nové generace, jež chtějí mít přístup k pokročilé technologii a vybudovat si dobrou kariéru, začaly v posledních letech z Maaluly odcházet, aby si našly modernější život v Damašku.

"Stále ale trváme na tom, že i když naše děti z Maaluly odcházejí, nesmějí aramejštinu zapomínat," prohlašuje Barkíl, zatímco stříhá rostliny na zahrádce svého malého domku. A Barkílovy děti se skutečně během letních prázdnin zapíší do nové školy, aby si aramejštinu zlepšily.

Léto patří v Maalule, která leží v nadmořské výšce 1550 metrů, k těm nejpříjemnějším obdobím. Každoročně sem zavítá nejméně 12 tisíc turistů, ať už Syřanů nebo cizinců.

Je překvapivé, že aramejština má mnoho příznivců i mezi zdejší muslimskou menšinou, která je pyšná na to, že mluví jazykem Ježíšovým. Ovšem pro vyznavače islámu byl Ježíš prorokem.

Přepis aramejštiny z 11. století."Od dětství jsme se učili mluvit aramejsky od našich rodičů. Je to jazyk našeho lidu," zdůrazňuje Mahmúd Alí, který v aramejštině mluví se svou sousedkou - muslimkou zahalenou do závoje.

Obklopují je děti, rovněž hrdé na to, že tento starověký jazyk ovládají. "Jsem rád, že jsem muslim, který hovoří jazykem Kristovým," vyznává se Alí. V Maalule tvoří muslimové jen čtvrtinu populace. V obou sousedních muslimských vesnicích Jabadín a Sardža aramejštinu dokonale ovládají všichni, prohlašuje Barkíl.

V těchto třech obcích žije 18 tisíc aramejsky hovořících Syřanů - jsou téměř jediní na světě, kteří Ježíšův jazyk ovládají. Kromě nich už to je fakticky jen hrstka lidí v Izraeli a Íránu.

Foto: archiv, Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ