<span>Válečná loď</span> má prolomit japonsko-čínské ledy

Zahraničí
28. 11. 2007 07:34
V tokijském přístavu ve středu spustila kotvu čínská válečná loď.
V tokijském přístavu ve středu spustila kotvu čínská válečná loď.

V tokijském přístavu ve středu spustila kotvu čínská válečná loď.V tokijském přístavu ve středu spustila kotvu čínská válečná loď Šen-čen. Tato první návštěva čínského plavidla v japonském přístavu od druhé světové války je považována za symbolické gesto, které svědčí o zlepšení vztahů mezi oběma asijskými státy.

Raketový torpédoborec čínského válečného námořnictva zůstane v japonském přístavu čtyři dny a bude otevřen veřejnosti k prohlídkám. Potom zakotví ještě jižněji v námořním přístavu Jokosuka, než se vrátí na svoji základnu v čínském přístavu Čan-ťiang.

Obdobnou návštěvu vykoná později japonská loď v Číně.

Diplomatické vztahy mezi Japonskem a Čínou, které neustále vedou spory o ekonomický a politický vliv v oblasti, se v posledním roce viditelně zlepšily. Na nejnižším bodu se ocitly před dvěma roky kvůli územním sporům a návštěvě japonských činitelů ve svatyni Jakusuni, kterou mnozí Číňané považovali za pobuřující.

Nedůvěra trvá

Čínská válečná loďV této svatyni jsou uctíváni japonští padlí, a to včetně několika válečných zločinců. Peking ji považuje za symbol invaze japonského militarismu z let 1939-1945 a japonské okupace částí Číny.

Obě strany ale od té doby zmírnily svoji rétoriku a dohodly se na rozšíření politické a vojenské spolupráce. Čína ještě před vyplutím lodi Šen-čen vyjádřila naději, že její návštěva bude mít pozitivní dopad na rozvoj vzájemných vztahů.

Značná nedůvěra ale přetrvává mezi oběma zeměmi ve vojenské oblasti. Japonští činitelé nejednou vyjádřili obavy nad zvyšujícími se vojenskými výdaji Číny v minulých letech a vyzvali k jejich větší průhlednosti.

Tokio znepokojují zejména rostoucí námořní kapacity a rozvoj ponorek, které mohou operovat po delší dobu a dále od čínských břehů. Tyto obavy sdílí i Washington, nejbližší spojenec Tokia, který považuje vojenský růst Číny za potenciálně destabilizující faktor v Asii.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ