Vánoční stromy stojí v syrském Homsu mezi ruinami domů

Zahraničí
24. 12. 2017 05:44
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vánoční strom mezi rozvalinami vybombardovaných domů v syrském Homsu svědčí o tom, že syrští křesťané jsou odhodláni vrátit se letos k oslavám Vánoc. V historickém centru třetího největšího syrského města se chystají přestavení, průvody a zpěvy.

Ve čtvrti Hamídíja, obývané hlavně křesťany, vzniklo pódium, jemuž vévodí futuristicky vyhlížející strom, na němž se rozsvítí stříbrné a modré dekorace.

Homs byl dějištěm prudkých bojů v letech 2011 až 2014. "Když jsme se v roce 2014 vrátili do své zničené čtvrti, dělali jsme vánoční strom z trosek domů. Letos se vrátila radost," říká Rula Bardžurová, která vede charitativní organizaci Bajtí a právě dokončuje dekoraci stromku. Obklopují ho domy bez oken i průčelí a hromady sutě, i když od poslední bitvy uplynuly tři roky. Homs si získal přezdívku hlavní město revoluce, protože právě v něm se v roce 2011 konaly velké demonstrace, jejichž účastníci požadovali demisi prezidenta Bašára Asada.

Město pak bylo vystaveno prudkým útokům, dokud se v roce 2014 nepodařilo dojednat příměří. Po dvouletém obléhání přistoupilo asi dva tisíce opozičních bojovníků na to, že z Homsu odejdou.

"Pomáhají všichni a radují se jako malé děti," těší se z předvánoční atmosféry šedesátiletý Abdu Júsif, který přiváží kufry vánočních ozdob. Ukazuje na hlouček mládeže a pak jednoho z přítomných žádá, aby ho vyfotografoval u vánočního stromu. Chce snímek poslat svým dětem, které uprchly a jsou nyní v Německu. "Požádám je, aby se vrátily. Do Homsu se vrací radost," říká muž.

Od letoška, po evakuaci posledních oponentů, je celý Homs v rukou vlády. Vrátily se tam tisíce civilistů, kteří odešli kvůli bojům. Boje se podepsaly na celém městě, všude je vidět rozvalené domy s balkony bez zábradlí.

Na zdi nedaleko vánočního stromu jsou vyvěšeny fotografie mužů zabitých v boji o Homs. Mnohé snímky na této "zdi cti" tam visí měsíce a po deštích už vybledly a ztratily barvu. Je mezi nimi i nizozemský kněz Frans, kterého ozbrojenci zabili krátce před zahájením obléhání Homsu.

V kostele Panny Marie svatého pásu patřícím místní syrské ortodoxní církvi dobrovolníci připravují jesličky. Kostel, řazený k nejstarším na světě, uchovává podle tradice část pásu, který patřil Ježíšově matce Marii. Dobrovolníci se snaží dostat na místo objemné sochy tří králů a rozmísťují je do scény znázorňující svatou rodinu. Zpovzdálí je slyšet sbor, který zkouší písně, jež mají zaznít při sváteční mši.

"V minulých letech svátky provázel smutek z bojů a ničení. Modlili jsme se uprostřed trosek. Letos ale budou stejné jako před válkou," těší se Imád Chúrí.

Kostel byl za války těžce poškozen a vypálen. Opravy už ale mají brzo skončit, byly už rozestaveny nové lavice a znovu se objevila socha Panny Marie. "Hodnotné sochy jsme stačili schovat," vysvětluje Michail Avil, který pracuje v kostele.

V restauraci, která nese název po římské císařovně Iulii Domně, jež se v Homsu narodila, přijímají rezervace. Podnik je v jednom z původních městských domů, který se už před rokem podařilo opravit. Personál zavěšuje ozdoby, zákazníci pokuřují vodní dýmky na elegantně upraveném dvoře s barevně kolorovanými okny. "Těžké časy skončily. V Homsu je opět bezpečno, ohlašujeme konec truchlení," říká ředitel restaurace Málik Tarabulsí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Matteo Nardone

Další čtení

Šéf izraelské tajné služby Ronen Bar oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce

Zahraničí
28. 4. 2025

Počet mrtvých po sobotním výbuchu v íránském přístavu stoupl na 65

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ