Vítězkou "dívčí války" v Bangladéši je Šajch Hasína
30.12.2008 09:34
Nehledě na podezření z korupce zvítězila v pondělních parlamentních volbách v Bangladéši bývalá premiérka Šajch Hasína Vadžídová a její dosud opoziční centristická Lidová liga. Porazila tak svou největší soupeřku a rovněž bývalou premiérku Bégam Chálidu Zijáovou.
V třísetčlenném parlamentu získala Lidová liga více než tři čtvrtiny křesel. Její hlavní rivalka vládní Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) obsadí zhruba jen desetinu křesel. Bez přesných čísel to dnes oznámila ústřední volební komise v Dháce.
Voleb se nehledě na nebývale chladné počasí zúčastnilo asi 70 procent z 81 milionů oprávněných voličů.
Podle pracovníka volební komise Humajuna Kabíra by formace Vadžídové měla obsadit 261 parlamentních křesel, zatímco BNP třicet. Zbytek připadá na nezávislé kandidáty a menší strany. Jiné zdroje tvrdí, že liga má zajištěno 229 a BNP 25 křesel.
Definitivní výsledky budou známy večer místního času, kdy má také na tiskové konferenci vystoupit vítězka.
Vadžídová už teď požádala stoupence, aby se vzdali oslav v ulicích, protože hrozí střety se stoupenci druhého tábora.
Drtivost vítězství opozice vzbuzuje obavy, zda BNP takovou porážku přijme. Již během voleb se objevilo vzájemné obviňování z korupce a podvodů. Kabír však volby hodnotil jako "velmi svobodné a spravedlivé".
Kritickým momentem bude, zda obě strany bez vášní akceptují výsledek hlasování, které podle dosavadních poznatků bylo v zásadě svobodné a regulérní.
Vedení BNP přesto tvrdí, že v některých okrscích bylo voličům této strany zabráněno dostat se k urnám, takže strana chce podat stížnost.
Volby se v Bangladéši konaly poprvé po sedmi letech. Provázela je mimořádná bezpečnostní opatření - zajišťovalo je 50 tisíc vojáků a 600 tisíc policistů. Dohlíželo na ně 200 tisíc pozorovatelů, z nichž půltřetího tisíce bylo ze zahraničí. Nikdo z nich nebyl svědkem incidentů nebo podvodů. Od voleb se očekává, že se tato asijská země vymaní z bludného kruhu převratů a politického násilí, jež trvá už čtyřicet let.
Příští vládu v každém případě čeká obtížný úkol omezit všudypřítomnou korupci a pozvednout hospodářství země, z jejíchž 150 milionů obyvatel žije 45 procent pod hranicí bídy.
Pozorovatelé si však nejsou jisti, zda se to oběma předním političkám podaří. Vzájemně se střídaly v premiérském křesle: Šajch Hasína Vadžídová v něm seděla od roku 1996 do 2001, Bégam Chálid Zijáová zastávala úřad předsedkyně vlády v letech 1991 až 1996 a poté od roku 2001 do 2006.
Patnáctiletou vládu obou žen charakterizovaly masivní korupce, špatné hospodaření a časté protesty té které opozice, jež ochromovaly zemi.
Bangladéš má od ledna 2007 přechodnou vládu podporovanou ozbrojenými silami. Kvůli trvajícím nepokojům byly tehdy odloženy volby a v zemi vládl výjimečný stav.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.