Vůdkyně barmské opozice je <span>připravena jednat s generály</span>

Zahraničí
8. 11. 2007 18:58
Vůdkyně barmské opozice Su Ťij a zvláštní zmocněnec OSN Gambari
Vůdkyně barmské opozice Su Ťij a zvláštní zmocněnec OSN Gambari

Vůdkyně barmské opozice Su Ťij a zvláštní zmocněnec OSN GambariZadržovaná vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij oznámila připravenost spolupracovat s juntou v procesu národního usmíření. Barmská vojenská junta jí údajně zároveň umožní setkat se poprvé po třech letech se zástupci své strany.

S ostatními vysokými představiteli opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) by se Su Ťij měla setkat v pátek. Schůzku zorganizuje ministr pro vztahy s vůdkyní opozice Aun Ťij, který bude s političkou v pátek rovněž jednat. Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, která strávila 12 z posledních 18 let ve vězení, měla naposledy možnost hovořit s ostatními opozičními předáky v květnu 2004.

Su Ťij ve čtvrtek uvedla, že je připravena spolupracovat s juntou, a ocenila, že vláda jmenovala zvláštního ministra pověřeného přípravou dialogu mezi vojenským režimem a opozicí. "V zájmu národa jsem připravená spolupracovat s vládou, aby byl tento dialog úspěšný," konstatovala vůdkyně opozice v prohlášení, které předala na krátké schůzce emisarovi OSN Ibrahimovi Gambarimu, jenž dnes ze země odcestoval.

Rozpaky nad Gambariho cestou

Barmští vojáciGambari přečetl prohlášení Su Ťij po svém přistání v Singapuru. Ještě před opuštěním Barmy zvláštní vyslanec OSN oznámil, že se podařilo otevřít cestu k dialogu mezi vládnoucí vojenskou juntou a Su Ťij.

Úspěchy Gambariho mise v Barmě jsou však hodnoceny rozporuplně. Zvláštního vyslance OSN nepřijal nejvyšší představitel režimu generál Than Šwei. Junta také odmítla Gambariho návrh na uspořádání třístranných rozhovorů, kterých by se zúčastnil zástupce vlády, Su Ťij a Gambari.

Znepokojení nad nedostatečným pokrokem při jednání svého vyslance s barmskými generály nedávno vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

V srpnu začaly v Barmě rozsáhlé protesty v důsledku zdražení paliv. V září se k demonstracím připojili vlivní buddhističtí mniši a do ulic vyšly desetitisíce odpůrců režimu. Při zásahu armády zahynulo nejméně deset lidí, nezávislé zdroje hovoří o větším počtu obětí. Za mřížemi se ocitlo na 3000 aktivistů. Minulý týden vyšli poprvé od zářijových událostí mniši do ulic znovu, zdrželi se však politických projevů.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ