Nejméně 50 mrtvých si v sobotu večer vyžádal výbuch bomby u přísně střeženého hotelu Marriott v Islámábádu. V tomto hotelu se často ubytovávají cizinci. Oznámily to pákistánské bezpečnostní služby. Stovky lidí jsou zraněny. Úřady se obávají, že počet obětí může ještě vzrůst.
"Výbuch nastal, když do vchodu v zátarasu u hotelu vjelo velké nákladní auto," řekl policejní důstojník, podle něhož šlo zřejmě o sebevražedný útok.
ČTĚTE TAKÉ: Útok je vzkaz nové vládě Pákistánu: skončete to s USA
Někteří svědci popisují, jak před vchod Marriottu přijelo auto s mužem za volantem a bezpečnostní služba ho chtěla zkontrolivat. Krátce poté začal vůz hořet a ozvala se mohutná exploze. Kovová bezpečnostní bariéra stojí zhruba deset metrů od hotelu.
Fotogalerii z místa výbuchu najdete ZDE
Policejní mluvčí uvedl, že výbušnina, která způsobila takovou zkázu, musela mít nejméně tisíc kilogramů váhy. Po explozi v osm hodin večer místního času (19.00 SEČ), zůstal před hotelem kráter hluboký deset metrů. Restaurace v hotelu byla v tu chvíli plná, mělo v ní sedět 200 až 300 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Při atentátu v Islámábádu zahynul český velvyslanec
Právě se podávala večeře iftár, první jídlo, kterým po soumraku mohou muslimové přerušit
celodenní hladovění během postního měsíce ramadánu. "Z hotelu a blízkého okolí jsme zatím vynesli šedesát těl, ale počet se může zvýšit," řekl policejní šéf.
Hotel, v němž je 290 pokojů, byl vážně poškozen a po výbuchu v něm vzplál požár na několika místech. Podle svědků se propadl strop v hale a v jídelně. Zničeny byly desítky aut stojících před hotelem. Tlaková vlna rozbila okna a poškodila budovy v okruhu stovek metrů od hotelu. Mnoho lidí zůstalo v budově uvězněno. Policie se obává, že se hotel Marriott může zřítit.
Na záběrech místní televize bylo vidět, jak jsou z hotelu vynášena těla. Z budovy vybíhali vyděšení lidé, mnozí z nich zkrvavení. Velký počet lidí ale podle policie zůstal zablokován v hotelu.
Marriott je u cizinců přijíždějících do města velmi oblíben. Řada z těch, kteří se nacházeli v okamžiku exploze v hotelu, byla zraněna. Na místo tragédie se sjely sanitky, hasičské vozy a další záchranáři.
Ředitel odboru českého ministerstva zahraničí pro oblast Asie a Tichomoří Jiří Šitler ČTK dnes večer řekl, že ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by výbuch postihl i české občany. "Ale úplně vyloučit to nemůžeme," dodal s tím, že čeští diplomaté zjišťují situaci.
Všechna auta přijíždějící k Marriottu kontroluje ochranka - obdobně jako u dalších hotelů v Islámábádu. Dívá se do kufru, prostor určených pro náklad a zrcadlem na tyči na spodní část vozu.
Marriott leží v takzvané vysoce bezpečnostní zóně a je vzdálen jen zhruba půl kilometru od rezidence pákistánského prezidenta a premiéra. Už v minulosti se stal cílem několika útoků. V lednu 2007 zastavil jeden strážce před hotelem atentátníka. Doplatil na to však svým životem, protože sebevrah odpálil přinesenou nálož. Dalších sedm lidí tehdy utrpělo zranění.
K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Pákistán je ale v poslední době sužován nebývalou vlnou atentátů, které páchají islamisté blízcí teroristické organizaci al-Kajda.
Nový pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí slíbil, že ničivý sebevražedný atentát nezlomí vůli jeho vlády pokračovat v boji proti teroristům blízkým Al-Káidě. "Vláda bude pokračovat v boji proti všem podobám a projevům terorismu a extremismu. Tento hanebný čin nemůže ohrozit její odhodlání bojovat proti této hrozbě," zdůraznil Zardárí, manžel zavražděné bývalé pákistánské premiérky Bénazír Bhuttové.
Sobotní krvavý atentát u hotelu Marriott odsoudila řada západních států, mezi nimi USA, Británie a Itálie. Bílý dům ujistil, že Spojené státy budou stát na straně demokraticky zvolené pákistánské vlády v její reakci na tuto výzvu. Britská vláda slíbila, že pomůže Pákistánu zlepšit bezpečnost v zemi. Italský ministr zahraničí zdůraznil, že atentát v Islámábádu ukázal, že je v zájmu vymýcení terorismu nutné posílit mezinárodní spolupráci, hlavně se zeměmi tohoto regionu.
Foto: AP a Reuters