Z bombardovaného Idlibu uprchlo 30 tisíc lidí

Zahraničí
10. 9. 2018 16:30
Boje v Sýrii.
Boje v Sýrii.

Nejnovější bombardování syrské armády a jejího spojence Ruska v povstalci ovládané severozápadní syrské provincii Idlib přinutilo více než 30 tisíc lidí opustit své domovy. S odkazem na sdělení představitele OSN o tom informovala agentura Reuters.

Idlib je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády a značnou část provincie kontrolují radikální islamisté. Syrská armáda a Rusko začaly Idlib a přilehlé oblasti opět bombardovat minulý týden.

"K datu 9. září bylo v severozápadní Sýrii přinuceno opustit své domovy 30 545 lidí. Odešli do různých částí provincie Idlib," uvedl David Swanson z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA).

Damašek, jehož spojenci jsou Rusko a Írán, se v uplynulých týdnech připravoval na vojenskou ofenzivu s cílem vyhnat své odpůrce z provincie Idlib a přilehlých oblastí.

Damašek s pomocí Ruska Idlib již začátkem září začal bombardovat. Uvádí však, že cílem nejsou civilisté, ale teroristé. Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja minulý týden prohlásil, že v Idlibu působí "40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50 tisíc lidí". Skupina An-Nusra, hlásící se k teroristické síti al-Kajda, má podle něj 16 tisíc členů a ty skupiny, které "jsou připraveny dohodnout se na příměří, čítají 13 tisíc lidí".

Swanson uvedl, že se od minulého pátku zintenzivnilo ostřelování a bombardování severní části provincie Hamá a jižní části Idlibu. Doplnil, že 47 procent lidí, kteří byli přinuceni opustit domovy, je teď v táborech pro vysídlené, 29 procent uprchlo za příbuznými, 14 procent je v neoficiálních táborech a deset procent v pronajatém ubytování.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock v Ženevě před setkáním s představiteli humanitárních agentur OSN řekl, že ofenziva v Idlibu by se mohla proměnit v nejhorší humanitární katastrofu 21. století, pokud se ohromné ztrátě lidských životů nezabrání.

Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se setkali minulý pátek v Teheránu a hovořili o situaci v Idlibu. Na klidu zbraní v oblasti se nedomluvili, zmínili se nicméně o nutnosti chránit civilisty. Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i skupinám islamistů, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky.

Zároveň se kvůli situaci v Idlibu konalo zasedání RB OSN. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že bojovníci v provincii by měli dostat ultimátum pro stažení z oblastí obývaných civilisty.

V Idlibu a přilehlých povstalci ovládaných oblastech v provinciích Hamá, Latákíja a Halab (Aleppo) žijí asi tři miliony lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ugur Can

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ