Z iráckého Mosulu uprchlo až půl milionu lidí. Děje se tak poté, co islamisté v úterý obsadili celou severní provincii Ninive a části jejího střediska Mosulu. Tam drží pod kontrolou letiště, televizní studio a také úřad guvernéra. Mezi prchajícími jsou i vojáci.
Situace v Ninive je testem pro premiéra Núrího Málikího, protože vyvstává otázka, nejen zda je vláda schopna provincii získat zpět, ale zda dokáže zajistit bezpečnost celému Iráku.
Za obsazením iráckého severu je Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), který se hlásí k al-Kajdě a bojuje také v sousední Sýrii s cílem založit v oblasti islámský chalífát.
Očekává se, že vláda nasadí veškeré prostředky, aby Ninive získala zpět. Kromě armády zřejmě místní milice, letectvo, šíitské dobrovolníky z Íránu i kurdské milice. Využije zřejmě logistickou pomoc USA a americké tajné služby.
V Mosulu vlají černé prapory al-Kajdy, mnoho policejních stanic je vypálených a podle svědků vojáci odhodili zbraně a prchli stejně jako civilisté. Míří do autonomního Kurdistánu, jehož úřady už zajistily pro uprchlíky dočasné tábory.
ISIL ovládá provincii Ninive už několik měsíců a strategické části Mosulu si vybojoval za pět dní. Stanice upozorňuje, že tento vojenský úspěch v Iráku je mnohem cennější než ten, jehož skupina dosáhla v Sýrii, když ovládla tamní provincii Rakka.
Radikálové nyní postupují k městu Bajdží, v němž je největší ropná rafinerie země. Údajně začali vyjednávat s 250 vojáky, kteří ropné instalace střeží, aby místo opustili. V Bajdží, které má 200 tisíc obyvatel a leží v provincii Saláhaddín, už radikálové zapálili budovu soudu a policejní stanici.
K rafinerii vyslali delegaci místních kmenových vůdců s úkolem přemluvit ochranku, aby místo opustila. Stráž s tím souhlasila za podmínky, že bude moci bezpečně odejít do jiného města.