Tresty vězení od dvou do třinácti let vynesl soud v Barmě nad šesti příslušníky místní opozice, kteří byli zatčeni po loňských prodemokratických protestech. Oznámila to mluvčí opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD). Členové NLD byli soudem shledáni vinnými z podněcování veřejných nepokojů a rozdmýchávání nenávisti.
Prodemokratické protesty bedené mnichy vypukly v Barmě proti vojenské vládě v září loňského roku. Při vojenském potlačení demonstrací bylo zabito nejméně 31 lidí, opozice v tehdejší vypjaté situaci hovořila až o několika stech mrtvých.
Vojenské vládě se však podařilo udržet nespokojenost obyvatel pod kontrolou, takže mimo někdejší hlavní město Rangún (Yangon) se odvážili vyjít lidé do ulic jen na několika místech. Většinou šlo ale zase jen o pochody mnichů. I těch se ale do protestů zapojila jen malá část.
NLD je v Barmě hlavní opoziční silou. Vznikla v roce 1988 a o dva roky později zvítězila s ohromujícím ziskem 80 procent hlasů v parlamentních volbách. Vojenský režim ale odmítl předat vítězné opozici vládu a následné protesty vojensky potlačil. Přední vůdci opozice včetně držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byli uvězněni a NLD zakázána. Su Ťij z posledních dvaceti let strávila třináct roků v domácím vězení.
Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv barmská junta v současnosti zadržuje více než 2100 politických vězňů. V červnu loňského roku, tedy před začátkem prodemokratických protestů, bylo v barmských věznicích "jen" 1200 politických vězňů.
Letos v září generálové jako gesto dobré vůle propustili z věznic asi devět tisíc, mezi nimi ale jen hrstku politckých vězňů. Většina osvobozených byli lidé uvěznění za nejrůznější kriminální činy. Komentátoři jihoasijských médií upozorňují, že junta si tímto "gestem" jen snaží upevnit pozici před volbami plánovanými na rok 2010.
Foto: AP a Reuters (Democratic Voice of Burma)