Za špatnou ekonomikou Íránu stojí USA. Parlament nesouhlasí

Zahraničí
28. 8. 2018 09:35
S vysvětlením íránského prezidenta Hasana Rúháního se parlament neztotožnil.
S vysvětlením íránského prezidenta Hasana Rúháního se parlament neztotožnil.

Nové sankce, které na Írán uvalily Spojené státy, země překoná. Řekl to íránský prezident Hasan Rúhání. Vyslovil se tak v parlamentu, který si ho předvolal, aby objasnil, jak hodlá vláda řešit vážné ekonomické problémy státu. Podle íránské agentury Tasním ale poslance nepřesvědčilo Rúháního tvrzení, že problémy začaly až s obnovou amerických sankcí, k nimž USA podle prezidenta přiměly předchozí protesty v Íránu.

Parlament na konci zasedání hlasoval a s Rúháního vysvětlením se nespokojil, takže záležitost špatného stavu ekonomiky bude postoupena justici.

Rúhání trval na tom, že problémy, k nimž se řadí hlavně pomalý růst ekonomiky a zvyšování cen, začaly až se sankcemi. Spojené státy však část sankcí na Írán uvalily až v srpnu na základně toho, že americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody z roku 2015. Že se USA dohodou nebudou řídit, oznámil Trump už v květnu.

Rúhání prohlásil, že k tomuto závěru Trumpa přivedly demonstrace, které se v Íránu konaly v prosinci a lednu. "Uvědomte si, že sabotáž vyvolává ničení a že vykreslování neutěšené situace lidí vyvolá další temnotu," řekl prezident. Spojené státy hodlají sankce dál rozšířit v listopadu, kdy se postih bude týkat rovněž obchodování s ropou.

Rúhání uvedl, že Írán nedovolí, aby "uspělo americké spiknutí proti islámské republice". "Nebojíme se Ameriky ani ekonomických problémů. Překonáme je," řekl.

Jak uvádí agentura Reuters, konzervativní poslanci na prezidenta vyvíjejí tlak, aby vyměnil ministry zodpovědné za ekonomiku, což už se částečně stalo. V rozmezí tří týdnů poslanci hlasováním sesadili ministra hospodářství a ministra práce.

Zákonodárci se ptají, proč vláda nereformovala finanční sektor a devizový trh. Íránské banky mají navzdory jaderné dohodě z roku 2015 stále omezený přístup ke globálním finančním službám. Kurz ríjálu vůči dolaru se od května propadl na nové minimum, nezaměstnanost dosáhla 12,5 procenta a ceny se neustále zvyšují.

Rúhání už jmenoval nového guvernéra centrální banky a přijal rezignaci vládního mluvčího, aby dal najevo, že je ochoten provézt personální změny.

Írán se snaží ubránit novým sankcím prostřednictvím Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Vznesl k němu stížnost na Spojené státy a tvrdí v ní, že Washington znovuzavedením sankcí porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955. Írán doufá, že soud OSN, který začal věc projednávat v pondělí, vydá předběžné opatření proti USA a sankce přeruší.

Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly USA, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání sankcí s ním spojených. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Peter Klaunzer

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ