Zákaz letadel a klaksonů. Nerušte korejské studenty!

Zahraničí
10. 11. 2011 07:35
Přijímací zkoušky na vysokou jsou superdůležitou událostí. Opozdilce na zkoušky rovnou vozí policisté.
Přijímací zkoušky na vysokou jsou superdůležitou událostí. Opozdilce na zkoušky rovnou vozí policisté.

Téměř sedm set tisíc jihokorejských studentů čekají ve čtvrtek přijímací zkoušky na vysoké školy, které mohou těm úspěšným zajistit místo na některé z předních univerzit v zemi a později i dobré zaměstnání na celý život. V době "zkouškového pekla" jsou v zemi jako každý druhý listopadový čtvrtek zakázány přelety letadel i používání automobilových klaksonů, aby studenti nebyli rušeni. Státní zaměstnanci mají posunutou pracovní dobu, aby se netvořily dopravní zácpy, v nichž by studenti mohli uváznout. O hodinu později zahájí obchodování i jihokorejská burza. Svatyně organizují speciální modlitby pro rodiče zkoušených.

Žáci se snaží podpořit své šance na úspěch při zkouškách konzumací karamel, aby dokázali "přilepit" ke každé otázce správnou odpověď, a naopak se vyhýbají banánům a mořským řasám, aby jim úspěch neproklouzl mezi prsty.

Účastníci zkoušek rovněž dostávají jako dárek vidličky, aby jimi "připíchli" správné odpovědi. Štěstí prý přináší také toaletní papír, díky němuž lze "rozmotat" každý problém. Zakázaným jídlem pro studenty je naopak ovesná kaše, aby se náhodou "do pěkné kaše" nedostali i při testech.

Osud žáků a jejich budoucí život často závisí na pár hodinách zkoušek."V posledních dnech jsem nevpouštěla do domu žádné hosty kvůli pověrám namířeným proti cizincům a nevařila jsem synovi polévku z mořských řas," prohlásila Kwon Jong-he, která se přišla pomodlit do buddhistického chrámu v centru Soulu, jenž zorganizoval mimořádná duchovní setkání pro rodiče studentů. Syn Kwon skládá zkoušku letos podruhé.

"Matky jsou nervóznější než děti," podotkla Ju Mi-ran, která se ve svém kostele v centru Soulu modlí za dceru již dvacet dní.

Zákaz rušení

Celá jihokorejská společnost se v den testů snaží vyjít uchazečům maximálně vstříc. Opozdilé studenty doprovázejí ke školním budovám policejní vozidla. Při ústních zkouškách platí zákaz startů i přistávání letadel a řidiči nesmějí troubit. Aby mohli rodiče podporovat své ratolesti studující dlouho do noci, začíná se v tuto dobu pracovat až v deset hodin ráno

Chrámy přijímají rodiče modlící se za zkoušené ratolesti.Přísnými pravidly se řídí také učitelský dozor. Učitelé kupříkladu nesmějí během zkoušek kašlat, žvýkat žvýkačku nebo použít silný parfém, aby studenty tímto způsobem nerozptýlili. Otázky pak každý rok připravuje vybraná skupina učitelů, kteří jsou uzavření a doslova odříznutí od světa v hotelu se začerněnými okny.

Vzhledem k tomu, že na zkouškách závisí celý budoucí osud a společenské postavení osmnáctiletých studentů (v zemi je velmi výrazný podíl vysokoškolských absolventů), na elitní univerzity mnohdy nestačí ani několikeré opakování přijímaček a roky přípravky.

Někteří se proto nespokojí jen s mlsáním karamel. V roce 2004 vyvolala celostátní skandál skupina žáků, kteří byli přistiženi při podvádění s mobilními telefony. Viníci, kteří fungovali jako sofistikovaná síť, odešli o pár měsíců později od soudu s podmíněnými tresty. Neúspěch mnozí uchazeči nesou velice těžce, často propadají depresím a občas se uchylují až k sebevraždě. U mladistvých Korejců (mezi deseti a devatenácti lety) je sebevražda druhou nejčastější příčinou smrti.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ