K mnoha obětem masivních záplav v jihovýchodní Asii ani po téměř dvou týdnech stále ještě nedorazila dostatečná pomoc od místních vlád. K nejhůře postiženým patří tisíce obyvatel východoindického státu Bihár, z nichž někteří prý na potraviny čekají již patnáctým dnem. V důsledku nedostatku pitné vody panuje také akutní nebezpečí epidemií.
Povodně, které region zaplavily následkem silných monzunových dešťů, zasáhly až 50 milionů lidí a vyžádaly si od poloviny června přes 1450 mrtvých, v poslední vlně záplav zemřelo na 500 lidí. Statisíce lidí ztratily střechu nad hlavou, hladovějí a v důsledku infekcí ze špinavé vody trpí průjmy.
Vrtulníky indického letectva sice podle médií již několik dní shazují potraviny, léky a oblečení, avšak nestačí rozsáhlé oblasti postižené povodněmi zásobovat častěji. Proto je o pomoc značná nouze.
Nejhorší situace panuje v Biháru, kde tisíce rozzlobených a hladových lidí, kterým voda vzala domovy, marně čekají na vládní pomoc. "Od začátku povodní jsme ještě neviděli ani helikoptéru nebo vládní loď," řekl bihárský farmář Kumár.
"Hladovíme a téměř zmíráme," dodala asi čtyřicetiletá Rádhika Dévíová, která poslední dny přežívá v provizorním přístřešku vystavěném z bambusových tyček. Podle ní prý její desetičlenná rodina dostala za posledních deset dní dohromady pouhý kilogram rýže. "Nevydržel nám ani den," dodala.
V Biháru se navíc v pondělí převrátila loď, která přepravovala asi stovku pasažérů po řece Ganze. Dosud bylo vyloveno několik mrtvol a po dalších 50 nezvěstných se pátrá.
Přestože povodně zasáhly celkem asi 30 milionů Indů včetně tisíců lidí v Biháru, vláda prý do záchranných akcí v tomto státě vyslala pouhé čtyři vrtulníky. Za to ji již kritizovala OSN s tím, že tento počet není dostačující.
V sousedním Bangladéši postihly záplavy celkem asi 20 milionů lidí a vyžádaly si životy nejméně 164 osob. Místní úřady nyní bojují s narůstajícím počtem pacientů s infekčními onemocněními, jejich počet dosáhl téměř 100 tisíc. Do přeplněných nemocnic prý bylo převezeno jen s průjmy asi 2500 lidí. Meteorologové dnes navíc vydali varování, že jedenáctimilionovou metropoli Dháku čekají ještě další záplavy.
Voda bere životy a páchá materiální škody také ve Vietnamu, kde dnes záchranáři evakuovali přes 15 tisíc lidí do výše položených míst. V zemi zatím záplavy nepřežilo asi 14 lidí. Také v Nepálu zasáhly záplavy několik set tisíc lidí, OSN zde zahájila záchranné akce. Himálajské království hlásí od poloviny června již 91 mrtvých v důsledku povodní.
Na fotografiích: 1) Záplavy v severní Indii, 2) Obyvatelé indického státu Bihár, čekající na zatopených kolejích na letecký příděl potravin, 3) Oběti záplav čekající na příděl potravin v táboře v bangladéšském hlavním městě Dháka
Foto: AP