Preventivní údery
Zaútočili Izraelci na ruské protilodní rakety v Sýrii?
15.07.2013 14:30 Aktualizováno 16.07. 09:25
Exploze v syrském přístavu Latakíja 5. července byly důsledkem izraelského útoku na rakety, jež prezidentovi Bašáru Asadovi dodali Rusové. Uvedly to víkendu některé americké a britské sdělovací prostředky. Cílem útoku prý byly protilodní střely s plochou dráhou letu Jachont.
O bojové akci zaměřené na sklady raket Jachont informovala CNN s odvoláním na tři na sobě nezávislé, anonymní zdroje ve vládě USA. Podle nich byla důvodem útoku hrozba, kterou ruské střely představují pro izraelské námořnictvo. Ze zprávy CNN však není jasné, zda byly rakety zničeny.
Britský list The Sunday Times uvedl, že ve skladu, proti němuž se vedl útok, bylo 50 kusů střel Jachont. Deník upřesňuje, že Izrael údajně odpálil na přístav Lakatíju americké křídlaté rakety ze své ponorky třídy Dolphin (Delfín).
Pro Izraelce vyrobili tyto vysoce moderní ponorky Němci. Židovský stát jich zatím má ve výzbroji pět. Spekuluje se, že je izraelská armáda upravila tak, aby mohly nést a odpalovat jaderné rakety. Na Sýrii ale dopadly rakety s konvenční náloží - jejich dolet je zhruba 130 kilometrů.
Podle The Sunday Times je zjevné, že izraelský útok byl úzce koordinován se Spojenými státy. Pokud by to byla pravda, šlo by už o čtvrté (známé) bombardování Sýrie ze strany Izraele za uplynulé dva roky.
Je ovšem třeba vzít v úvahu, že podobné informace vypouštějí americké vládní kruhy do médií mnohdy účelově. Podle izraelských internetových novin Ynetnews dementoval izraelský ministr obrany Moše Jaalon, že by za explozemi v Latakíji stál Izrael. "Vždy, když někde dojde k výbuchu nebo leteckému výpadu, jsme z toho obviňováni my."
Nicméně, v ruském tisku se objevila informace, že útok na údajný sklad ruských střel uskutečnily izraelské letouny, které k akci startovaly z Turecka!
Zabijáci lodí, ne rebelů
List New York Times letos informoval, že Rusové dodali syrské vládě novou verzi protilodních střel s plochou dráhou letu, které jsou známé pod jménem Jachont. Sýrie si objednala u Ruska typ střel SS-N-26, napsal list.
Odborný magazín Jane's International Defence Review upřesnil, že syrská objednávka byla na 72 raket a 36 transportních vozidel.
Podobně jako startovací rampy patriotů jsou ruské protilodní systémy mobilní, což ztěžuje jejich zničení protivníkem. Nová verze jachontů, jež má Damašek k dispozici, má moderní radary, takže střely jsou přesnější.
Proti rebelům jsou sice k ničemu, ale skvěle by se hodily proti možné zahraniční intervenci a pomoci Asadovým odpůrcům z moře. Protilodní rakety by také velmi ztížily možnou realizaci námořní blokády Sýrie.
Jachonty nejsou zaměřeny defenzívně. "Jsou to skuteční zabijáci lodí," konstatoval Nick Brown, šéfredaktor Jane's International Defence Review.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.