Drama v Istanbulu a Ankaře
Turci lynčovali pučisty. Vojáci netušili, že se účastní převratu
15.07.2016 22:12 Aktualizováno 16.07. 21:08
Po nezdařeném pokusu o vojenský převrat začalo v Turecku rozsáhlé zatýkání. Celkem bylo dosud zadrženo 2839 vojáků, oznámil premiér Binali Yildirim. Mezi zatčenými jsou i vysoce postavení generálové. Zadrženo bylo rovněž přes deset soudců, téměř 3000 jich byly odvolány z funkce a bylo rovněž nařízeno jejich zatčení. Úřad tureckého prezidenta potvrdil, že počet obětí pátečního pokusu o vojenský převrat je celkově 265, uvedla BBC. O život přišlo 161 civilistů, z nichž 20 bylo do puče zapojeno. Zahynulo rovněž 104 "spiklenců", tedy účastníků převratu nejspíš řad vojáků. Žádná oficiální bilance násilností ale zatím nebyla zveřejněna. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby Češi necestovali do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země..
Premiér Yildirim připustil, že puč je "černou skvrnou" na turecké demokracii. Při svém vystoupení v zákonodárném sboru uvedl, že organizátoři převratu nejsou vojáky, ale teroristy, kteří zaútočili na parlament. Puč ve společném prohlášení odsoudily všechny čtyři hlavní politické strany v zemi.
V souvislosti s nezdařeným pokusem o převrat byli zadrženi i vysoce postavení generálové Adem Huduti a Akin Öztürk. Huduti je velitelem části pozemních jednotek, které mají základnu ve východoanatolijském městě Malatya a chrání hranice se Sýrií, Irákem a Íránem. Öztürk býval velitelem tureckého letectva.
Někteří ze zadržených vyšetřovatelům řekli, že nevěděli o tom, že se účastní pokusu o puč, napsal turecký deník Hürriyet. Jejich velitelé jim prý řekli, že jde o vojenské cvičení. Vojáci pak údajně pochopili, že jsou součástí puče až ve chvíli, když viděli civilisty, jak šplhají na tanky.
Příslušníci armády, kteří se převratu účastnili, se stávají rovněž terčem nejrůznějších odvetných akcí. Na sociálních sítích například kolují záběry ukazující stětí hlavy jednomu z tureckých vojáků. Jeho tělo je vidět na jednom z mostů v Istanbulu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil čistku v "paralelních strukturách" armády. Odstranit je z ní podle nich třeba příznivce duchovního Fethullaha Gülena, kterého prezident označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval. Premiér Yildirim uvedl, že každá země, která se postaví za Gülena, nebude přítelem Turecka a bude vnímána jako stát, který je ve válce s tímto členem NATO.
Erdogan večer oznámil, že žádá po Spojených státech, aby Gülena vydaly. Jak uvedl, byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám". Do ulic Istanbulu vyšly na podporu turecké vlády tisíce lidí.
Právě v souvislosti s nezdařeným pučem a kvůli údajnému napojení na Gülena odvolala dnes nejvyšší soudní kontrolní rada 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné rady, která má mimo jiné vliv na složení části turecké obdoby ústavního soudu. Televize NTV následně informovala, že turecké úřady nařídily zadržení těchto 2745 soudců a rovněž i státních zástupců.
Prezidentský úřad vyzval občany, mimo jiné prostřednictvím sms zpráv, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Podle tureckého ministra obrany bylo převratu zabráněno a vláda má vše pod kontrolou. Hrozba puče ale podle něj ještě nebyla zcela odstraněna. I on proto vyzval stoupence vlády, aby zůstali v ulicích.
Tisíce příslušníků turecké komunity protestovaly v noci na dnešek proti pokusu o převrat v několika německých a rakouských městech.
Na severu Řecka mezitím přistál vrtulník s osmi tureckými vojáky, kteří se zřejmě na zmařeném puči podíleli. Turecko už požádalo o jejich vydání, Atény ale nejdříve posoudí žádost o azyl, kterou na místě podali. Helikoptéru Řekové Turecku vrátí, "jakmile to bude možné".
Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panoval chaos. Množství letů bylo zrušeno. Společnost Turkish Airlines lety z Istanbulu obnovila. Některé ze zahraničních aerolinek nicméně víkendové lety zrušily.
Turecko po pokusu o převrat uzavřelo vzdušný prostor pro vojenská letadla, uvedlo dnes americké ministerstvo obrany. Vzdušné operace na letecké základně Inçirlik, odkud startují vojenská letadla k operacím proti bojovníkům Islámského státu v Sýrii a v Iráku, tak byly pozastaveny.
Demokraticky zvolenou tureckou vládu podpořil americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová či řecký premiér Alexis Tsipras. Obama vybídl všechny strany zapojené do událostí v Turecku, aby po neúspěšném pokusu o puč v této zemi respektovaly vládu práva. K návratu k ústavnímu pořádku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Pokus o převrat odsoudily i Katar, Írán a Izrael. Naopak stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada zprávy o puči přijali s nadšením.
Prezident Miloš Zeman ráno uvedl, že považuje za důležité zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Premiér Bohuslav Sobotka označil za prioritu české vlády postarat se o české občany, kteří se nacházejí v Turecku. Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou v pořádku.
České ministerstvo zahraničí nedoporučuje občanům cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti. Například se mají vyhýbat místům s větším počtem lidí, třeba tržištím. Doporučení diplomacie tlumočil šéf ministerstva Lubomír Zaorálek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.