Zmizel ostrov, o který se hádaly Indie a Bangladéš
25.03.2010 19:00
Přes třicet let se Indie a Bangladéš přely o kontrolu nad malým kamenitým ostrůvkem v Bengálském zálivu. Nyní jejich problém vyřešilo globální oteplování.
Oceánolog Sugata Hazra, profesor univerzity Jadavpur v Kalkatě oznámil, že ostrov New Moore je nyní úplně pod vodou.
Jeho zmizení potvrdily satelitní snímky a námořní hlídky. „Dvě země se během dlouhých let rozhovorů nedokázaly dohodnout, ale vše vyřešilo globální oteplování, řekl Hazra.
Vědci si všimli alarmující rychlosti, s jakou během poslední dekády vystoupala hladina moře v Bengálském zálivu. Do roku 2000 stoupala hladina rychlostí asi tři milimetry za rok, během uplynulých deseti let ale roste téměř dvojnásobným tempem, o pět milimetrů za rok. Jiný ostrov v oblasti, Lohachara, se potopil v roce 1996. Jeho obyvatelé se museli přestěhovat na pobřeží. Nejméně deset dalších ostrovů v oblasti je podle Hazry v ohrožení.
ČTĚTE TAKÉ: Od Antarktidy se odlomil ledovec o velikosti Lucemburska
„Budeme mít velké množství uprchlíků ze souostroví Sunderbany, jak čím dál více ostrovů začne mizet pod hladinou," řekl vědec britskému deníku Guardian.
Bangladéš je jednou ze zemí, které nejvíce ohrožuje globální oteplování. Stát s 150 miliony obyvatel leží prakticky celý v deltě několika veletoků a každý rok ho ničí záplavy. Úřady odhadují, že asi osmnáct procent bangladéšského pobřeží do roku 2050 zmizí, pokud hladina oceánů vzroste o jeden metr, jak předpovídají modely klimatologů. Dvacet milionů lidí bude bez přístřeší.
Jak Bangladéš, tak Indie si činily nárok na neobydlený ostrov New Moore, který měl asi tak tři kilometry na délku a dva na šířku. Bangladéšané ostrovu říkají Jižní Talpatti. Na New Moore nebyla žádná známka lidské činnosti, jen Indie na ostrov poslala v roce 1981 milice, aby zde vztyčili státní vlajku.
Představitel indického ministerstva zahraničí nyní tvrdí, že potopením ostrova se nic neřeší. Námořní hranice totiž stále není jistá.
Ilustrační foto: WIkimedia Commons/Frances Voon
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.