V Sýrii a Iráku je nyní zadržováno na 55 tisíc někdejších bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), včetně cizinců a jejich rodin. Podle agentury Reuters to dnes řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová a zdůraznila, že tyto osoby by buď měly být poslány před soud, nebo propuštěny.
Státy podle Bacheletové "na sebe musejí vzít odpovědnost za své občany" a neměly by odebírat občanství dětem bojovníků, které už si nyní vytrpěly dost. Podle Bacheletové počet 55 000 zahrnuje zahraniční bojovníky z téměř 50 zemí a přes 11 tisíc rodinných příslušníků, kteří jsou nyní zadržováni v uprchlickém táboře v severovýchodní Sýrii ve velmi špatných podmínkách. Podle odhadů Dětského fondu OSN UNICEF je v Sýrii 29 000 dětí zahraničních bojovníků a v Iráku 20 000, většině je méně než 12 let.
"Rodinní příslušníci zahraničních bojovníků IS by měli být repatriováni, pokud nejsou stíháni za zločiny podle mezinárodních standardů," uvedla Bacheletová s tím, že zejména děti se staly terčem porušování práv a některé IS indoktrinoval a navedl je k páchání násilí.
Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo již nejméně 400 000 obětí a přes 11 milionů obyvatel, tedy polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy, z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do ciziny.
V roce 2014 se bojovníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli skoro o veškeré území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. V době své největší síly měl IS tisíce zahraničních bojovníků. Repatriace zahraničních příslušníků IS je však pro jejich domovské země nadále citlivým tématem. Podle únorového průzkumu, o kterém informovala agentura AFP, by si 67 procent Francouzů přálo, aby se o potomky džihádistů raději postarali v Sýrii či v Iráku.