Speciální jednotky běloruské armády budou cvičit se členy ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny u hranic s Polskem. Podle agentur to dnes oznámilo ministerstvo obrany v Minsku.
"Ozbrojené síly Běloruska pokračují ve společném výcviku s bojovníky Soukromé vojenské skupiny Wagner. V průběhu týdne budou jednotky sil speciálních operací společně s příslušníky společnosti provádět výcvikové a bojové úkoly na cvičišti Brestskij," citovala z prohlášení ministerstva obrany agentura TASS.
Výcvikový prostor se nachází v západním Bělorusku u města Brest, které leží na hranici s Polskem.
Dlouhodobé spory šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina s ruským armádním velením koncem června vyústily ve vzpouru, během níž jeho bojovníci nakrátko obsadili ruské město Rostov na Donu a v koloně vytáhli na Moskvu. Na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, Prigožin vzpouru ukončil a získal možnost přesídlit do Běloruska i se svými muži.
Minsk již dříve potvrdil, že Wagnerova skupina nyní působí v Bělorusku a její "instruktoři" se u města Asipovičy v Mogilevské oblasti podílejí na výcviku členů územní obrany, která funguje v rámci běloruské armády. Kolik příslušníků Wagnerovy skupiny bude v Bělorusku působit, Minsk neupřesnil.
Ukrajina, jakož i některé členské státy NATO, v souvislosti s přesídlením wagnerovců zesílily bezpečnostní opatření na hranicích s Běloruskem. Polsko rozhodlo o přesunu 1000 svých vojáků k běloruským hranicím. Varšava rovněž vyjádřila obavy, že žoldnéři mohou pobyt v Bělorusku využít k tomu, aby k hranici s Polskem hnali migranty z krizových oblastí.
Wagnerovci podle agentury Reuters pomohli Rusku v roce 2014 anektovat ukrajinský poloostrov Krym a zapojili se do bojů v Sýrii, Iráku a několika zemích Afriky. Na Ukrajině letos - za značných ztrát na obou stranách - dobyli město Bachmut. Podle Evropské unie je Wagnerova skupina odpovědná za závažné porušování lidských práv, a Brusel na ni proto uvalil sankce.