Spojené státy jsou přesvědčeny, že odpověď Izraele na sobotní úder na Golanské výšiny nerozpoutá válku s šíitským hnutím Hizballáh. Izrael má však na reakci právo, řekl dnes mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Informovala o tom agentura Reuters, která s odkazem na své zdroje také napsala, že Spojené státy vedou diplomatické úsilí s cílem odradit Izrael od úderů na Bejrút či významnou civilní infrastrukturu.
Spojené státy pokládají původně syrské Golanské výšiny, které Izrael okupuje od konce šestidenní války v roce 1967, za součást židovského státu. Na tomto postoji se nyní podle Kirbyho nic nemění. V oblasti žije přes 20.000 drúzských Arabů, z nichž se mnozí pokládají za Syřany a izraelské občanství odmítli. Při sobotním dopadu rakety, patrně vypálené Hizballáhem, zahynulo na fotbalovém hřišti ve městě Madždal Šams 12 dětí a mladých lidí. Izraelské občanství neměl nikdo z nich, píše stanice CNN.
Izrael na útok slíbil tvrdou a bezprecedentní odpověď v Libanonu. Jeho armáda mezitím pokračuje v leteckých úderech na pozice Hizballáhu, které jsou pravidelné od loňského 8. října, kdy toto Íránem podporované hnutí obnovilo raketové útoky na židovský stát; údajně ve snaze podpořit teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael válčí v Pásmu Gazy.
Reuters s odvoláním na pět informovaných zdrojů napsal, že Washington stojí v čele úsilí zabránit vypuknutí plnohodnotné války mezi Izraelem a Hizballáhem. Cílem této bleskové diplomacie je udržet reakci židovského státu na uzdě a přimět jej, aby neútočil na hustě obydlený Bejrút ani jeho jižní předměstí, které je baštou Hizballáhu, ale ani na klíčovou infrastrukturu, jako jsou letiště a mosty. Agentuře to řekly nejmenované zdroje, mezi něž patří libanonští a íránští představitelé a jeden blízkovýchodní a jeden evropský diplomat.
Cílem těchto snah je podle zdrojů Reuters dosáhnout pokud možno vyváženého přístupu, podobného tomu, který v dubnu provázel výměnu raketových a dronových útoků mezi Izraelem a Íránem, na jejichž počátku stál izraelský úder na íránský konzulát v syrském Damašku. Íránský představitel také Reuters řekl, že Spojené státy od sobotního útoku na Golanské výšiny nejméně třikrát Teheránu vzkázaly, že "eskalace situace by byla škodlivá pro všechny strany".
Několik zemí, například Británie, Belgie nebo Německo, mezitím vyzvalo své občany, aby Libanon opustili a do země necestovali. Irsko uvedlo, že v platnosti zůstává předchozí varování - jeho občané v zemi kvůli zvýšenému napětí na libanonsko-izraelské hranici zůstávat nemají.
Libanonský ministr zahraničí Abdalláh Bú Habíb podle CNN řekl, že obdržel ujištění "třetích zemí", že izraelská odveta za útok na Madždal Šams bude omezená. Naznačil přitom, že oněmi třetími zeměmi byly Spojené státy a Francie.
O načasování a povaze izraelské reakce má podle tamní národní bezpečnostní rady rozhodnout premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Joav Galant.