Boje v Pásmu Gazy, vyvolané útokem Hamásu, trvají už přes devět měsíců

Zahraničí
23. 7. 2024 11:30
Boje v Pásmu Gazy, vyvolané útokem Hamásu, trvají už přes devět měsíců
Boje v Pásmu Gazy, vyvolané útokem Hamásu, trvají už přes devět měsíců

Hlavní milníky kolem bojů mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, které loni 7. října zaútočilo na jihu Izraele (palestinské hnutí Fatah, Hamás a dalších 12 palestinských frakcí v Číně dnes po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto území skončí válka):

2023:

7. října - Hamás, který vládne v Pásmu Gazy od roku 2007 a neuznává existenci Izraele, ráno zaútočil na jih Izraele pomocí raket, zároveň podnikl i pozemní útok a pokusil se o výsadek z moře. Palestinští radikálové zabíjeli izraelské civilisty i vojáky, další unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Ozbrojenci Hamásu povraždili podle izraelských zdrojů asi 1200 lidí. Jednalo se o největší hromadnou vraždu Židů od holokaustu. Uneseno bylo na 250 osob, kromě Izraelců i cizinci.

- Izrael téhož dne odpověděl bombardováním Pásma Gazy a izraelská vláda o den později vyhlásila válečný stav. Do izraelské armády bylo 9. října povoláno na 300.000 záložníků (šlo o největší odvod v historii země) a byla oznámena totální blokáda Pásma Gazy.

- Střety se později rozhořely také na izraelsko-libanonské hranici a na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu.

11. října - Premiér Benjamin Netanjahu oznámil vznik válečného kabinetu se zastoupením opozice.

19. října - Do konfliktu se raketovým a dronovým útokem na Izrael zapojili šíitští povstalci Húsíové, kteří ovládají severozápad Jemenu a jsou podporováni Íránem. Húsíové později oznámili, že budou útočit na lodě, které plují pod izraelskou vlajkou či mají izraelského vlastníka.

28. října - Izrael zahájil dlouho očekávanou pozemní operaci s cílem zničit hnutí Hamás.

24. listopadu - Začalo platit příměří mezi Izraelem a Hamásem pro výměnu unesených rukojmích za vězně z izraelských káznic; skončilo 30. listopadu podle Izraele porušením klidu zbraní ze strany Hamásu. Během příměří Hamás propustil na 100 rukojmích výměnou za zhruba 240 palestinských vězňů (z toho 107 mladistvých).

12. prosince - Americký prezident Joe Biden řekl, že "bombardování, které nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci", připravuje Izrael o mezinárodní podporu. Znamenalo to změnu rétoriky nejbližšího izraelského spojence; v dalších měsících Washington stále hlasitěji vyzýval Izrael, aby se více snažil chránit civilisty, ačkoli USA nadále dodávaly Izraeli zbraně.

2024

4. března - Americká viceprezidentka Kamala Harrisová vyjádřila hluboké znepokojení nad humanitární situací v Pásmu Gazy a vyzvala Izrael k dalším opatřením k zajištění dodávek humanitární pomoci. Během setkání se členem izraelského válečného kabinetu Bennym Gancem také hovořila o nutnosti důvěryhodného plánu ochrany civilistů.

7. dubna - Izraelská armáda stáhla z jihu Pásma Gazy téměř všechny pozemní jednotky. Na místě zůstala jedna brigáda. Jednotky se stáhly po čtyřech měsících nepřetržitých bojů v oblasti kolem města Chán Júnis.

6. května - Hamás přistoupil na návrh dohody o příměří předložený Egyptem a Katarem. Izraelský premiér Netanjahu ovšem řekl, že návrh schválený hnutím neplní izraelské požadavky, ale Izrael bude pokračovat v jednáních.

7. května - Izraelská armáda oznámila, že její jednotky operují v některých oblastech na východě Rafáhu.

10. května - Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem organizace. Rezoluci odmítla mimo jiné ČR.

20. května - Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan oznámil, že požádal soud o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás i vrcholné představitele Izraele, včetně premiéra Netanjahua, v souvislosti s jejich činností za sedm měsíců trvající války v Pásmu Gazy.

10. června - Rada bezpečnosti OSN schválila první rezoluci podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Pro návrh, který koncem května představil americký prezident Biden, hlasovalo 14 z 15 členů rady, Rusko se zdrželo.

17. června - Netanjahu po rozporech rozpustil šestičlenný válečný kabinet, který zřídil 11. října. Kabinet krátce předtím opustil centrista a bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc, a to kvůli Netanjahuově neschopnosti představit vítěznou válečnou strategii.

5. července - Izraelská delegace vedená šéfem tajné služby Mossad Davidem Barneou se vrátila z první schůzky v Dauhá, na níž jednala s katarskými prostředníky o současném návrhu dohody o příměří. Mezi oběma válčícími stranami stále panují ohledně navrhované dohody určité neshody, podotkl úřad izraelské vlády. Představitelé Mossadu na ale zprostředkovatelům tlumočili jistý optimismus.

21. července - Izraelský premiér nařídil vyslat delegaci, která bude mít pověření jednat ve čtvrtek o dohodě s palestinským teroristickým hnutím Hamás ohledně propuštění izraelských rukojmí. Tisíce lidí o den dříve demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě. Netanjahua vyzvaly, aby neodlétal na návštěvu Spojených států, dokud nepodepíše dohodu o příměří s Hamásem, jejíž součástí bude propuštění rukojmí.

23. července - Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Cílem Fatahu i Hamásu je podle televizní stanice Al-Džazíra vytvoření palestinského státu s hranicemi z roku 1967.

Autor: ČTK Foto: , thenews2/Depositphotos

Další čtení

Miliony Švédů sledují v televizi živý přenos každoroční migrace losů

Zahraničí
17. 4. 2025

Požár a ztroskotání lodi v Kongu si vyžádal 50 mrtvých, stovky se pohřešují

Zahraničí
16. 4. 2025

Slovenskou národní filmovou cenu za nejlepší snímek loňska dostalo drama Vlny

Zahraničí
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ