<span>BP údajně zatajuje</span> klíčové důkazy k ropné havárii

Zahraničí
19. 8. 2010 21:32
Ropný vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.
Ropný vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.

Ropný vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.Majitel potopené ropné plošiny Deepwater Horizon v tajném interním dokumentu obvinil petrochemickou firmu BP, že zadržuje důležité důkazy potřebné k objasnění nejhorší ropné havárie v dějinách USA. Informovala o tom agentura AP, která má dokument k dispozici.

BP si od Transoceanu plošinu pronajala, zařízení ale v dubnu vybuchlo a z vrtu začala unikat ropa. Poškozený vrt se podařilo uzavřít v červenci, definitivně umrtven má být v září.

V ostře formulovaném dopise pro právní zástupce těžařské firmy Transocean uvádí, že BP má klíčové informace k objasnění úniku ropy a předchozího výbuchu plošiny, při kterém zahynulo 11 dělníků.

PSALI JSME: BP vrt ucpala, vláda čekala větší škody
                      BP kompenzuje rybáře, ale také podvodníky

Neochotou předat tyto dokumenty prý BP překazila Transoceanu vyšetřování a zabránila státu, federálním vyšetřovatelům a rodinám zemřelých zjistit, co se v Mexickém zálivu stalo.
Kopie dopisu byly zaslány vládním agenturám a právníkům vyšetřujícím ropnou havárii.

Mluvčí BP Elizabeth Ashfordová řekla, že těžařská společnost dopis prostudovala. Zdůraznila, že informace Transoceanu jsou chybné a zavádějící, zvláště obvinění ze zatajování důkazů.

Zmocněnec americké vlády pro likvidaci ropné havárie Thad Allen oznámil, že poškozený vrt bude definitivně zapečetěn až v září a ne tento měsíc, jak se původně předpokládalo. Práce podle něj začnou po 6. září, kdy se v USA slaví Svátek práce. Inženýři BP totiž podle Reuters chtějí vyměnit vadnou tlakovou pojistku. Jde o systém ventilů, které mají zabránit nekontrolovanému úniku ropy během hloubení vrtu. Zařízení si musí poradit s extrémním tlakem.

BP hloubí odlehčovací vrt, kterým chce spodem na místo havárie hnát speciální bahno s cementem. Tato "zátka" definitivně zneškodní vrt, který byl již na začátku srpna zabetonován. Bahnem je nazývána speciální těžká tekutá hmota, kterou těžaři používají.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ