Británie omezí 30 vydaných licencí na vývoz zbraní a vojenského materiálu do Izraele. Oznámil to dnes britský ministr zahraničí David Lammy, píší agentury. Podle ministra existuje jasné riziko, že některé vojenské materiály mohou být Izraelem použity pro porušování mezinárodního práva. Omezení však podle Lammyho neznamená, že Británie na Izrael uvalila zbrojní embargo. Britské rozhodnutí je zklamáním a problematickým vzkazem palestinskému teroristickému hnutí Hamás a jeho íránským podporovatelům, reagoval izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.
Lammy dnes poslancům řekl, že okamžité pozastavení platí pro 30 z 350 licencí udělených pro vývoz zbraní a vojenského materiálu do Izraele. Opatření se týká například komponentů pro vrtulníky, bezpilotní prostředky či bojové letouny. Rozhodnutí ale nezahrnuje komponenty pro pokročilé bojové letouny F-35, řekl ministr.
"U některých vývozů zbraní z Británie do Izraele je jasné riziko, že by mohly být použity pro páchání či usnadnění (páchání) vážných porušení mezinárodního humanitárního práva," uvedl Lammy. Podle něj však krok neohrozí národní bezpečnost Izraele. "Není to zbrojní embargo," poznamenal ministr.
Krátce po úspěchu v parlamentních volbách v červenci Lammy prohlásil, že nová vláda vedená labouristickou stranou prověří vývozy britských zbraní a vojenského materiálu do Izraele tak, aby tyto prodeje byly v souladu s mezinárodním právem, napsala agentura Reuters. Impulzem k revizi je současná izraelská ofenziva v Pásmu Gazy.
Izrael je "zklamán řadou rozhodnutí" britské vlády, včetně rozhodnutí, které se týká vývozu obranného materiálu, řekl Kac. Dodal, že tento krok "vysílá velmi problematický signál" Hamásu a Íránu.