Britská cestovní kancelář Thomas Cook byla nejstarší firmou svého druhu na světě a patřila také celosvětově k těm největším. Jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Před pěti lety, 23. září 2019, ale vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. O rok později s pomocí čínského majitele Fosun začala znovu fungovat. Letos jí koupila polská cestovní platforma eSky Group.
Společnost založil baptistický kněz Thomas Cook (1808 až 1892). Ten 5. července 1841 uspořádal pro 500 lidí, kteří jeli na pravidelnou schůzku abstinentů, první hromadnou organizovanou cestu vlakem z Leicesteru do Loughborough. V roce 1845 už uspořádal první klasický zájezd do Liverpoolu a následně okružní cestu po Evropě.
Thomas Cook stál také za řadou dalších novinek v cestovním ruchu - zajišťoval třeba rezervace v restauracích a vystavoval hotelové poukázky a cestovní šeky. Ke slavným klientům patřili spisovatelé Mark Twain a Rudyard Kipling či britský premiér Winston Churchill.
V roce 1948 byl tento klenot Británie znárodněn, v roce 1972 se dočkal privatizace. Poté často měnil majitele a v roce 2019 zkrachovalá společnost Thomas Cook Group vznikla v roce 2007 spojením Thomas Cook AG, jejímž vlastníkem byla německá maloobchodní skupina KarstadtQuelle, a britské MyTravel. V roce 2015 do firmy vstoupil čínský konglomerát Fosun International, který firmu po bankrotu přivedl k životu.
Služeb společnosti Thomas Cook Group využívalo na 19 milionů klientů ročně, ve světě zaměstnávala asi 22.000 lidí, z toho kolem 9000 v Británii. Součástí skupiny byla i například německá letecká společnost Condor, Thomas Cook měla mimo jiné vlastní hotelovou síť. Po krachu společnosti skončilo také několik jejích divizí ve světě, včetně české.
Na český trh Thomas Cook vstoupil v roce 2007, kdy koupil menší cestovní kancelář Travel plus - Lufthansa City Center. Zájezdy poté začal prodávat prostřednictvím společnosti Neckermann Česká republika. Po krachu Thomase Cooka převzala prodané zájezdy společnost Marco Polo International. Česká pobočka CK Thomas Cook pak fakticky ukončila činnost koncem roku 2019. Insolvenční návrh byl podán ale až v březnu 2020. Úpadek firmy městský soud v Praze schválil v květnu téhož roku.