Češi chtějí Barrosa teď, Francouzi až později
11.06.2009 09:30 Od dopisovatelky z Bruselu
Pomazané hlavy v Evropské unii si lámou hlavu nad tím, proč se nepodařilo přitáhnout zájem lidí k evropským volbám. Je to prostě proto, že eurosvět komplikují oni sami, tedy šéfové jednotlivých členských států. Diplomaté pak jejích přání a ambice překládají do řeči, které lidé příliš nerozumějí či jim připadá bezobsažná, a tudíž zbytečná.
Novinářské psaní o unii pak často poklesne na úroveň detailního vysvětlování, co je formální a neformální nominace nového šéfa komise, jaký rozdíl je mezi „legálně závazným schválením irských záruk" a "deklarací", kterou pak musejí projít i národními parlamenty (irské záruky mají Irům umožnit říci "ano" lisabonské smlouvě)...
A to vše je přeci nesnesitelná nuda, která se jen těžko dělá rádoby atraktivně chytlavou v konkurenci nahatého Topolánka v Berlusconiho zahradě či vajíčkové války.
Nacházející dohadování o nominaci Portugalce Jose Manuela Barrosa na předsedu Evropské komise poslouží jako vhodný příklad, že "obyčejný" občan jaksi může jen nad unií kroutit hlavou či před ní raději zavře oči.
Stávající šéfkomisař Barroso konečně řekl, že si chce svoji evropskou kapitolu zopakovat. Zaonačil to ale tak, aby se ho raději nejprve zeptal český premiér a šéf Evropské rady Jan Fischer. Barroso pak jak jinak než "hrdinně" řekl, že tuto nabídku přijímá, protože má pro Evropu velkou vizi.
Udělal to ovšem až ve chvíli, kdy si byl jistý, že má nejen podporu klíčových politiků, ale že pro něho zvedne ruku i nový europarlament.
Tím ale hra zdaleka nekončí. Je patrné, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy by rád Barrosovou touhou stát se znovu šéfem komise poškádlil. Chce prosadit, aby nadcházející summit v Bruselu dal Barrosovi jen politickou podporu. Tedy nominace by byla jen "neformální" s tím, že definitivní oficiální rozhodnutí padne až po irském referendu. To znamená až na konci října.
Sarkozy tak podle diplomatů chce držet Barrosa pod krkem v době, kdy bude přidělovat portfolia komisařům z členských zemí. Stávající komisi sice vyprší mandát posledního října, ale nový šéf komise obvykle novou komisi skládá přes léto, vychází při tom z nominací jednotlivých členských států.
Lze očekávat vášnivou diskuzi, která lidem zvenčí může přijít nepochopitelná, protože půjde o malá slovíčka, která však znamenají velké věci.
Koho jiného než diplomaty a novináře uzavřené v nevábné budově Evropské rady v Bruselu bude ale toto cvičení bavit...
Foto: Reuters, ČTK/AP a tisková služba EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.