Takzvaných daňových rájů využívalo i šest členů britské Sněmovny lordů, několik bývalých konzervativních poslanců a desítky sponzorů britských politických stran. V materiálech uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část v neděli zveřejnilo několik předních světových médií, je údajně také jméno již zesnulého otce premiéra Davida Camerona. Na zveřejněnou zprávu reagoval také francouzský prezident François Hollande, který ujistil, že úřady celou věc prošetří. Dokument vyvolal rozruch i v Rusku.
Na otázku agentury Reuters, zda má Cameronova rodina stále peníze v takzvaných offshoreových fondech zřízených premiérovým otcem, Cameronova mluvčí odpověděla, že je to premiérova soukromá věc.
Britský daňový úřad dnes zároveň uvedl, že je připraven prověřit případná podezření z praní špinavých peněz nebo daňových úniků vyplývající z dokumentů. O zpřístupnění materiálu prý již požádal Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), které jej spolu se světovými médii zveřejnilo.
Multimilionář Ian Cameron, který zemřel v roce 2010, podle médií využíval v Panamě sídlící firmu Mossack Fonseca k tomu, aby zajistila, že jeho investiční fond Blairmore Holdings nebude sídlit v Británii a platit tam daně. Taková praxe je dnes naprosto běžná mezi hedgeovými fondy, které tvrdí, že díky nižšímu zdanění jsou schopny přilákat více klientů.
Předseda vlády David Cameron se ale nyní patrně ocitne pod značným tlakem, aby zrušil britské daňové ráje, včetně těch v korunních dependencích Jersey, Guernsey a ostrov Man. Cameron už před několika lety prohlásil, že zřizování takzvaných offshoreových společností není podle něj "čestné a správné". Příští měsíc uspořádá summit o britských daňových rájích, v nichž je zaregistrována více než polovina ze zhruba 300 tisíc firem zmíněných v uniklých dokumentech.
V Británii, podobně jako v řadě dalších zemí, jsou nelegální daňové úniky, tedy snaha obejít daňovou povinnost. Naopak snaha si daně zákonnými prostředky co nejvíce snížit je zcela v souladu se zákonem. Britský ministr zahraničí Philip Hammond v této souvislosti dnes podotkl, že lidé využívající daňových rájů by si díky podobným únikům měli uvědomit, jak jsou kvůli těmto svým aktivitám zranitelní.
Stínový ministr financí, labourista John McDonnell, v britském tisku poznamenal, že zjištění vyplývající z panamských dokumentů jsou "velmi vážná". Cameronovi se podle něj nepodařilo splnit slib, že se s fenoménem daňových rájů vypořádá.
Informace z uniklých dokumentů zveřejnilo spolu s více než stovkou médií v 78 zemích světa Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). To zdůraznilo, že osoby uvedené v materiálech se žádné nezákonné činnosti nemusely dopustit.
Hollande úniky prošetří
Francouzský prezident François Hollande v souvislosti s uniklým dokumentem o využívání daňových rájů řekl, že fiskální úřady prošetří informace o možných daňových únicích. Zveřejnění části materiálů je podle něj dobrá věc, neboť pomůže zvýšit příjmy z daní od "těch, co páchají podvody".
"Mohu vás ujistit, že (informace uvedené v dokumentech) budou prošetřeny, uvedl Hollande během návštěvy na pařížském předměstí Boulogne-Billancourt. Dodal, že vyšetřování může vést k trestním stíháním a soudům.
Dokumenty společnosti Mossack Fonseca sídlící v Panamě ukazují, že své bohatství ukrývaly v daňových rájích desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí. Z francouzských občanů je v materiálu zmíněn například bývalý šéf evropského fotbalu Michel Platini nebo bývalý ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac.
Horko je i kolem Putina
Dokumenty o podezřelých machinacích přátel ruského prezidenta Vladimira Putina za miliardy dolarů, které unikly z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, vyvolaly v ruském tisku jen zdrženlivé reakce. Kreml totiž s týdenním předstihem varoval, že se proti Putinovi chystá informační útok. Prý půjde o pokus o diskreditaci před příštími prezidentskými volbami v roce 2018, v nichž by se Putin mohl ucházet o další znovuzvolení do čela státu.
Putinův mluvčí v pondělí vyjádřil podezření, že jde i o snahu zastínit úspěchy ruských sil v Sýrii, kde pomohly vládním jednotkám k obratu ve válce a k dobytí Palmýry. "Informační útoky se zaměřují i na zahraniční publikum. Je zjevné, že mimo (Rusko) dosáhla putinofobie takové míry, že se nesmí dobře hovořit o Rusku a jeho úspěších. O Rusku se musí hovořit špatně, a to hodně. Když nic nemají, tak si to vymyslí," usoudil Dmitrij Peskov. Nová odhalení ale podle něj neobsahují "nic konkrétního ani nic nového".
"Hlavní novinka zní, že jeden z Putinových přátel, hudebník Sergej Roldugin, figuroval v řetězci společností spjatých s bankou Rossija..., ale přímé potvrzení korupčních transakcí se ani v případě Ruska, ani Ukrajiny najít nepodařilo," napsal list Kommersant. Podle něj nejde o takovou mediální bombu, jakou se v roce 2013 stala první odhalení investigativních novinářů z mezinárodního sdružení ICIJ o majetkových úkrytech politiků v daňových rájích.
"Našel se další milionář - přítel Vladimira Putina," píše liberální list Vedomosti. Poznamenal, že ačkoliv Putin bezmála pět let vyzývá ruský byznys k odchodu z daňových rájů, ty se stále těší veliké oblibě, a to i u přítele z Putinova mládí a kmotra Putinovy starší dcery Roldugina.
List citoval z někdejšího muzikantova rozhovoru, že nesnáší otázky ohledně Putina, protože pak je zavalen prosbami k "Voloďovi" - a za takovou službu mu nabízejí i letadla, samozřejmě však marně! Nicméně před dvěma lety list The New York Times odhadl Rolduginovo jmění na 350 milionů dolarů (přes osm miliard korun), jakkoli sám hudebník tvrdil, že není podnikatel a nepodniká, navzdory malému podílu v bance patřící Putinovým dávným přátelům.
K novým odhalením se Roldugin odmítl vyjádřit, stejně tak Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, banka Rossija a další zmíněné společnosti.
Americké ministerstvo financí svého času označilo banku Rossija za Putinovu peněženku.
Stanice BBC připomněla, že podle uniklých dokumentů banka a čtyři firmy, z nichž dvě patří Rolduginovi, figurují v transakcích, které budí podezření expertů na praní peněz. Nicméně někteří ruští poslanci se nechali slyšet, že jde o pokus oslabit Rusko a jeho pozice ve světě.
"Putin se nikdy nezapletl (do skandálů). Je to nesmysl," prohlásil o zprávě investigativních novinářů šéf největší ruské státní banky VTB Andrej Kostin. "Nikdo nedokázal, že by Putin s tím měl co do činění, jeho jméno tam nefiguruje. Putinovi přátelé podnikají, ale co je na tom špatného?" dodal a popřel, že by VTB přes svou kyperskou dceru financovala Putinovy přátele.
Obdobně zareagoval i mluvčí ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva na zprávy, že prezidentovy děti mají tajné majetky. "Jsou to dospělí občané Ázerbájdžánu. Smějí podnikat. To nezakazuje žádný zákon," řekl Azer Gasimov.
Na seznamu i Messi
Mezi klienty firmy podle Panama Papers, jak se uniklým dokumentům v médiích začalo říkat, byl podle listu El Mundo například nový argentinský prezident Mauricio Macri a řada dalších bývalých či současných státníků. Figuruje mezi nimi i fotbalista Lionel Messi, hvězda FC Barcelona, který čelí obvinění za nepřiznané čtyři miliony eur z let 2007 až 2009.
Příklady velkých úniků citlivých informací v posledních letech:
SWISS LEAKS WIKILEAKS |