Český vědec k Nobelově ceně: Objevili mechanismus, který unikal pozornosti všech

Zahraničí
7. 10. 2024 21:49
Český vědec k Nobelově ceně: Objevili mechanismus, který unikal pozornosti všech
Český vědec k Nobelově ceně: Objevili mechanismus, který unikal pozornosti všech

Vědci, kteří získali letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, objevili mechanismus, který dříve pozornosti všech ostatních unikal. Už v 90. letech byl prokázaný u mikroskopického červa, ukázalo se ale, že funguje i u člověka. V rozhovoru s ČTK to řekl vedoucí laboratoře epigenetických regulací Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Petr Svoboda.

Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun byli ocenění za objev microRNA, tedy velmi malých molekul ribonukleové kyseliny (RNA), které mají zásadní vliv na regulaci genů. Využívají se k experimentálnímu zablokování genů, řekl ČTK Svoboda.

První část objevu pochází z roku 1993, kdy Američan Victor Ambros zkoumal méně než milimetrového červa zvaného háďátko. "Je to v podstatě bezvýznamný červ, pro biologii je ale mimořádně významný jako modelový organismus," vysvětlil. U něj objevil nový typ malé RNA a k podobnému závěru dospěl i Gary Ruvkun.

"Ukázalo se, že tyto malé molekuly dokážou blokovat produkci proteinů," řekl. Tehdy to podle Svobody vypadalo jako "obskurnost" u háďátek, změnil to až článek laboratoře Gary Ruvkuna v roce 2000. "Ukázalo se, že úplně stejná molekula funguje od těch háďátek až po člověka," dodal Svoboda, který se těmito mechanismy zabývá od roku 1999.

U člověka je podobných malých molekul asi 2000, obdobné lze najít u živočichů i u rostlin. "Je to vlastně systém, který dokáže vylaďovat genovou expresi a v některých případech ji docela účinně kontrolovat," uvedl. Jako genovou expresi vědci označují proces, kterým je informace uložená v genu převedená na reálnou buněčnou strukturu nebo funkci.

"Ukazuje se, že v době, kdy už se sekvenoval lidský genom a měli jsme nějaké ponětí o tom, jak buňky fungují na molekulární úrovni, tak pořád existovaly a možná stále existují další skryté mechanismy, o kterých jsme nevěděli," dodal.

Přestože podobné mechanismy se využívají například v léčbě, tento objev má podle Svobody pro medicínu zatím relativně omezené využití. "Nicméně pro experimentální biologii se mikroRNA a příbuzné mechanismy používají pro experimentální zablokování genů," vysvětlil. Rozsah takových kroků je podle něj naprosto zásadní, protože vyřazení mikroRNA v buňce savce rozhodí expresi několika tisíc genů.

Za objev související s jinou malou RNA byla Nobelova cena udělená v roce 2006. Vědecká komunita proto podle Svobody poté, co ji nedostali "pionýři oboru" Ambros a Ruvkun, čekala, zda bude oceněná i jejich práce samostatně. "Už loni jsme čekali, jestli by ji nemohli dostat. Oni byli na tom seznamu potenciálních velkých objevů v biologii vždycky," dodal.

Vyhlášením Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství začal takzvaný nobelovský týden, během něhož budou oznámeni laureáti celkem v šesti kategoriích, kromě medicíny a fyziologie také v chemii, fyzice nebo literatuře. Cena za mír bude vyhlášena v pátek, jako poslední pak za týden v pondělí Nobelova cena za ekonomii. Osobně budou ceny předané 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, který věnoval svůj majetek do fondu, z něhož se ceny udělují.

Autor: ČTK Foto: , AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ