Charismatický Robert Smith už skoro půl století vede kapelu The Cure

Zahraničí
21. 4. 2024 07:51
Charismatický Robert Smith už skoro půl století vede kapelu The Cure
Charismatický Robert Smith už skoro půl století vede kapelu The Cure

Zpěvák Robert Smith, který se narodil 21. dubna 1959, už skoro půlstoletí vede kapelu The Cure původem z jihoanglického města Crowley, pro kterou jsou typické temně melancholické nálady zkreslených kytar i jeho naříkavý hlas. Frontman sestavy, která se dala dohromady v polovině 70. let, je nepřehlédnutelný také díky své image - rudým rtům, černě podmalovaný očím a divoké kštici. Smith, který je členem rokenrolové síně slávy, i jeho skupina mají již od dob totality posluchačské zázemí i v České republice.

Celým jménem Robert James Smith se narodil v Blackpoolu jako třetí ze čtyř dětí a vztah k hudbě zdědili po rodičích i jeho sourozenci. Jako malý se spolu s benjamínkem rodiny, sestrou Janet učil hrát na klavír, ke kytaře ho pak přivedl starší bratr Richard. Ten ho naučil pár základních akordů, později Smith chodil i na hodiny klasické kytary. "Naučil jsem se toho hodně, ale dostal jsem se do bodu, kdy už to nebyla zábava," vzpomínal po letech na dobu, kdy mu bylo kolem 13 let a kdy ho uchvátila rocková muzika. V té tobě hrál v první kapele, se sourozenci a pár přáteli bratra Richarda, skupinu dal dohromady i ve škole.

Pomalu se tak začala dávat dohromady sestava, ze které se v roce 1976 zrodila kapela původně pojmenovaná Easy Cure. Už první singl s písní Killing an Arab byl trefou do černého, i když Smith musel vysvětlovat, že text není rasistický, ale že je inspirován románem Cizinec francouzského spisovatele Alberta Camuse. V letech 1977 a 1978 už kapela pravidelně vystupovala v okolí Crawley a Smith, byť to zpočátku rozhodně neplánoval, se definitivně postavil za mikrofon. Na jaře 1978 musel odejít kytarista Porl Thompson, protože jeho styl hry nevyhovoval Smithovu pojetí muziky, a následně se zrodili The Cure.

Po debutové desce Three Imaginary Boys z roku 1979 následovala alba Seventeen Seconds (1980), Faith (1981) a Pornography (1982). A ta už byla pěkně potemnělá. Komerční průlom do hitparádového světa přišel až s deskou Head On The Door v roce 1985. Sice stále nabízela bolestné výpovědi, ale na druhé straně i lehkonohou Close To Me nebo In Between Days. Pestrost nálad a aranží je příznačná i pro další alba z druhé poloviny osmdesátých, Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me (1987), Disintegration (1989) a Wish z roku 1992, ve kterých se The Cure otevřeli novým posluchačům. Wish proslavila písnička Friday, I’m In Love, se kterou v Británii album vyskočilo na špičku žebříčku a v USA bylo druhé.

Název jedné z jejich posledních desek Bloodflowers z roku 2000 byl inspirován spisy norského malíře Edvarda Muncha. Na předposledním eponymním albu z roku 2004 pak The Cure znatelně přitvrdili a stále si hrají s náladami. Posledním studiovým albem The Cure je 4:13 Dream z roku 2008, od té doby kapela vydala jen v roce 2019 výroční živé album ke 40 letům na scéně, kompilace nebo desku remixů. Smith sice v posledních letech mluví o nové desce, měla by se jmenovat Songs of a Lost World, slibované termíny vydání v roce 2022 nebo loni se ale dodržet nepodařilo.

Za čtyři desetiletí existence prošla kapela spoustou změn, od závislosti jednotlivých členů na alkoholu a drogách, jejich psychických zhroucení, soudních sporů o vlastnictví názvu kapely až po problémy s hudebními vydavatelstvími. Proto už mockrát oznámili svůj rozchod, a zase se dali dohromady. Kapela, kde dnes hrají dva ze zakládajících členů - kromě Smitha ještě baskytarista Simon Gallup - stále intenzivně koncertuje. Mnohokrát hrála i před českým publikem, naposledy v říjnu 2022 v O2 areně. V létě 2019 pak jejich koncertem vyvrcholil v ostravských Dolních Vítkovicích mezinárodní festival Colours of Ostrava.

Autor: ČTK Foto: , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ