Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem, uvedl šéf čínské diplomacie Wang I

Zahraničí
9. 4. 2024 08:00
Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem, uvedl šéf čínské diplomacie Wang I
Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem, uvedl šéf čínské diplomacie Wang I

Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem pod vedením prezidenta Vladimira Putina, řekl šéf čínské diplomacie Wang I po dnešním setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu. Lavrov uvedl, že tématem rozhovoru byla i Ukrajina. Kritizoval také sankce, které na Rusko uvalily západní státy po ruské invazi na Ukrajinu před více než dvěma lety.

"Západ uvaluje nezákonné sankce na řadu států, Rusko je samozřejmě jedním z nich," řekl Lavrov na tiskové konferenci a dodal, že "tato politika je aktivně uplatňována i proti Číně".

V souvislosti s válkou na Ukrajině zmínil šéf ruské diplomacie také víkendový incident v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně, kterou mají pod kontrolou ruské jednotky. Rusko tvrdí, že tam vybuchlo několik ukrajinských dronů, a Moskva bude podle Lavrova žádat od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) nezávislé zhodnocení těchto útoků. MAAE již dříve uvedla, že v areálu elektrárny explodoval jeden dron, a Kyjev popřel, že by měl s "provokacemi" v elektrárně cokoli společného.

Lavrov na dnešním jednání s Wangem rovněž prohlásil, že Čína a Rusko budou nadále spolupracovat v boji proti terorismu. Poděkoval přitom za čínskou soustrast v souvislosti s útokem na koncertní síň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy z 22. března, který si podle ruských úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých.

Lavrov dnes končí dvoudenní návštěvu Pekingu. Naposledy Čínu navštívil loni na podzim, předtím se s Wang Iem sešel v Moskvě. Podle dnešní zprávy agentury Reuters jsou na letošní rok plánovány také schůzky ruského prezidenta Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Setkat by se měli na okraj summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) či summitu rozvíjejících se zemí BRICS.

Peking, který je nyní nejvýznamnějším ruským spojencem, kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit. Zároveň těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ