Jako by nestačilo, že švédská korunní princezna pojme za chotě plebejce, svého bývalého trenéra z fitka. Victoria (32) dá navíc svým obřadem letos 19. června ve Stockholmském dómu špatný příklad milionům budoucích nevěst, stěžují si zástupci domácí církve - a nejen ti.
Když princeznička řekne v kostele "ano" svému milému z Nemanic, Danielu Westlingovi (36), v tu chvíli už to ale bude princ Daniel, vévoda z Västergötlandu, přivede ji před oltář a předá budoucímu ženichovi švédský král Carl XVI. Gustaf.
Co by mohlo miliony lidí přihlížejících obřadu přimět k slzám, vyvolává u švédského kléru zklamání, odpor a protesty.
Předání nevěsty není podle nich švédským "zvykem". Podle švédských médií jde o zvyk převzatý z USA. V této praxi se pak odráží překonaný pohled na postavení ženy a muže v rodině a ve společnosti.
V evangelicko-luteránské církvi se po staletí pěstuje tradice, že snoubenci přistupují k oltáři společně - tedy rovnoprávně. Nevěsta tak ukazuje, že je svéprávná a staví se po bok svého budoucího muže dobrovolně. Pro švédskou církev je to ústřední a hluboce symbolická otázka.
Teoložka Annika Borgová, která debatu rozpoutala, vyzývá korunní princeznu a budoucí královnu, aby svatební obřad ještě promyslela. Jinak prý prokáže medvědí službu snahám o emancipaci a rovnoprávné postavení žen. Borgovou podpořili i další teologové a kněží.
Arcibiskup Wejryd, který pár bude oddávat, uvedl, že většinou stačí krátký rozhovor s novomanželi, a praxi přivádění nevěsty otcem jim vymluví.
Švédský Honza králem
V případě princezny Victorie a osobního trenéra, alias prince a vévody Daniela, to ale platí jen omezeně. Jejich svatba není soukromou věcí, ale státní záležitostí, kterou dle ústavy musejí schválit panovník a vláda. K tomu je třeba připočíst, že královské svatby vytvářejí určité trendy. Miliony lidí budou obřad sledovat do posledního detailu a mnozí se ho budou snažit napodobit.
Církev se proto obává smrště nevěst, které se budou chtít nechat přivést k oltáři svým papínkem. Jako by ale kritici mluvili do (panovnického) dubu. Přes veškeré výhrady a kritiku se panovnický dvůr rozhodl, že budoucí královnu její otec král k oltáři přivede.
Mluvčí dvora dokonce celou vzrušenou debatu označila za "zbytečně dlouhou".
Je zajímavé, že do stejného kostela vstoupili před 34 lety Carl Gustaff a jeho snoubenka Silvia, rovněž nemodré krve (poznal ji jako hostesku v Německu), bok po boku.
Lze připomenout, že tatíček král své nejstarší dceři sňatek s Danielem Westlingem, který navíc pochází z chudé rodiny, dlouho marně vymlouval. Budoucí královna Victoria se lásky z tělocvičny, navíc s těžkou chorobou ledvin, nevzdala.
Není to ale jediné trápení, které švédský panovník se svými dcerami má. Před několika týdny zrušila princezna Madeleine (27) svatbu se svým dlouholetým přítelem a snoubencem Bergströmem.
Záletníci a větroplaši v královských domech
Na rozdíl od trenéra fitness a majitele tělocvičny považoval - ve všeobecné proletarizaci evropských královských domů - král Carl Gustaf XVI. Jonase Bergströma (31) za slušnou partii Madeleine. To však neplatí od chvíle, kdy nejprve norská a poté domácí média zveřejnila, že hoch z dobré rodiny a úspěšný právník Bergström prožil loni na pánském víkendu v horách žhavou noc s Torou Upp ström Bergovou (21).
Norská házenkářská hvězda se s tím letos koncem dubna svěřila magazínu Se og Hor - za 1500 eur.
Krátce předtím švédský královský dům oznámil, že se letos plánovaná veselka ruší. Král narychlo odjel ze země, prý aby se vyhnul nepříjemným otázkám médií. Za hranice, do USA, se na chvíli uchýlila i Madeleine.
Osm let trvající princeznin vztah prošel už několika krizemi a zatím není jasné, zda definitivně skončil. Podle královského mluvčího, který nyní asi zažívá bezesné noci, se oba snoubenci podrobí párové terapii.
Ještě ani neusedl prach zvířený Bergströmovým záletnictvím a už se mluvčí musel vyjadřovat k údajné přítelkyni prince Carla Phillipa. Sofia Hellqistová nejenže předvádí bikiny a hraje v laciných televizních seriálech, ale podle bulvárního listu Expressen děvče s opulentním poprsím pózovalo nahé fotografům.
To už je i pro královský dvůr v liberálním Švédsku příliš veliké sousto. Panovník Carl Gustav aby si škubal své šediny.
Foto: švédský královský dvůr a Profimedia