Historici v Německu chtějí v roce 2015 <span>vydat Mein Kampf</span>

Zahraničí
5. 2. 2010 19:30
Mein Kampf, Hitler za něj inkasoval miliony.
Mein Kampf, Hitler za něj inkasoval miliony.

Obálka Mein Kampf, Hitler za něj inkasoval miliony.V Německu se znovu rozhořela diskuze o vydání pamfletu Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj). Mnichovský Institut pro soudobé dějiny (IfZ) oznámil, že chce do roku 2015 připravit komentovanou edici této ideologické bible nacistického teroru. Za pět let totiž vyprší práva na tuto knihu, která stráží bavorské ministerstvo financí.

To ale nechce o jejím vydáním i po tomto datu ani slyšet.

Bavorsko získalo autorská práva na dílo německého diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší 70 let po smrti autora, který spáchal 30. dubna 1945 sebevraždu.

Jejich správou bylo pověřeno bavorské ministerstvo financí, které po celou dobu zatvrzele odmítá povolit - a to i pro vědecké účely - vydání tohoto štvavého spisu, v němž Hitler už v polovině 20. let předestřel své zkázonosné a antisemitské názory.

Propagandistický dokument "hnědých košil" se tak v Německu nesmí objevit v žádné podobě.

Tento týden oznámila historička Edith Raimová, že se spolu s kolegy z IfZ chystá do pěti let připravit kritické vydání Mein Kampfu opatřené poznámkami, které osvětlí okolnosti jeho vzniku a původ radikálních myšlenek, které v něm tehdy téměř neznámý bavorský politik prezentoval.

Hitler psal (diktoval) Mein Kampf v bavorském vězení.Mnichovští historici tak chtějí jednak vyslyšet dlouholeté volání odborníků po německé vědecké edici tohoto stěžejního díla pro pochopení nacistické éry a zároveň "předběhnout" neonacisty, kteří podle Raimové na vypršení autorských práv také čekají.

"Chceme přehradit cestu novým krajně pravicovým publikacím, které by po vypršení autorských práv mohly vyjít," vysvětlila historička Bavorskému rozhlasu.

Nečeká na ně žádný jednoduchý úkol. Do roku 1945 se prodaly miliony kusů této knihy, kterou Hitler sepsal v roce 1924 ve věznici, kde si odpykával trest po nezdařeném nacistickém puči v Mnichově o rok dříve. Její obsah se ale postupně měnil a upravoval. Odborníci odhadují, že vzniklo na 2500 textových variant Mein Kampfu. Jeho detailní rozbor tak zabere nejen dost času, ale vyžádá si i nemalé náklady. Ty se už teď odhadují na šestimístnou sumu v eurech.

Ještě jedné překážce ale budou muset mnichovští historici čelit - bavorskému ministerstvu financí. "Restriktivní postoj ministerstva zůstává nadále stejně jako v minulosti nezměněn. Nedošlo ani k žádnému příslibu Institutu pro soudobé dějiny, což platí i pro nové komentované vydání Mein Kampfu," nechalo se krátce po oznámení badatelů slyšet bavorské ministerstvo financí.

Mein Kampf, Hitler za něj inkasoval miliony.To nesouhlasí ani s tím, aby se Hitlerův stěžejní spis v Německu šířil po skočení jeho kurately. "I po vypršení autorských práv 31. prosince 2015 zůstane šíření nacistických myšlenek v Německu zakázané a podle zákona trestné," zdůraznila bavorská státní kasa. Jak chce zabránit zveřejnění této knihy po tomto datu, ale neuvedla.

Ředitel IfZ Horst Möller přesto věří, že se s bavorskými ministerskými úředníky dohodne. Začít pracovat na vědeckém vydání Mein Kampfu až v roce 2015 by totiž podle něj bylo příliš pozdě.

Ačkoli v německých knihkupectvích se Hitlerova kniha objevit nesmí a v antikvariátech je pouze podpultovým zbožím, její text je pro Němce volně přístupný na internetu. Bavorské ministerstvo financí navíc nemá žádné páky, jak zabránit jejímu publikování v zahraničí, kde její překlady už opakovaně vyšly.

V Česku byl naposledy v roce 2000 publikován nekomentovaný překlad, za nějž jeho vydavatel Michal Zítko skončil u soudu kvůli obvinění z podpory rasistického hnutí. Nejvyšší soud ho však v roce 2005 zprostil viny a zrušil předchozí rozhodnutí nižšího soudu, jenž Zítka potrestal třemi roky vězení podmíněně.

Zítko - český vydavetel Mého boje.

Foto: Madiacop, Profimedia a Wikipedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ