Někdejší ruská balerína, z níž se stala nacistická špionka, stála za neúspěchem vojenské protiofenzivy, kterou v dubnu 1940 v Norsku vedly francouzsko-britské síly. Vyplývá to údajně z dokumentů, které odtajnila britská kontrarozvědka MI5.
Marina Leeová prý ukradla plány útoku z generálního štábu spojeneckých sil, které měly osvobodit zmíněnou skandinávskou zemi, do níž 9. dubna 1940 vtrhla německá armáda. Následně prý dokumenty předala Němcům a umožnila jim tak zorganizovat proti spojencům protiúder.
ČTĚTE TAKÉ: Berlín přichystal výstavu o své nacistické minulosti
Německo před soudem kvůli dluhům z časů Hitlera
Odpovědnost Mariny Leeové za porážku spojenců byla zjištěna až v roce 1942 díky německému agentovi Von Finckensteinovi, který tajemství svěřil jinému nacistickému špionovi Gerthu Van Wijkovi. A ten začal mluvit. Oba agenti byli svého času internováni a vyslýcháni v Londýně.
V lednu 1942 Von Finckenstein Van Wijkovi řekl, že německé tajné služby ve své době infiltrovaly ženu do okolí anglického generála Clauda Auchinlecka, který se chystal na námořní ofenzivu v Norsku.
Ruska získala plány tažení a předala je německému veliteli norského přístavu Narvik generálovi Eduardu Dietlovi, který tak mohl přeorganizovat svou obranu a Auchinlecka porazit.
Finckenstein ještě upřesnil, že Marina Leeová byla vdaná a že se narodila v Rusku jako Marina Alexejevna. V Rusku byla baletkou a později vedla taneční školu v Oslu. Finckensteinova tvrzení následně v listopadu 1942 potvrdil jiný německý zajatý špion K. C. Hansen, uvádí se v odtajněných dokumentech MI5.
MI5 po Marině Leeové po válce pátrala, přesto tato žena nebyla nikdy nalezena a ani obvinění proti ní se hned po válce nepotvrdila.
Foto: Wikimedia Commons: Bundesarchiv