Polsko si připomíná 65 let od Varšavského povstání, které je dodnes považováno za zdroj polské národní hrdosti. Během neúspěšných bojů proti německé nacistické okupační moci a následných odvetných poprav zahynulo podle některých zdrojů až čtvrt milionu lidí.
Po slavnostní výměně stráží se konala v poledne u hrobu neznámého vojína ve Varšavě přehlídka několika stovek veteránů.
Vzpomínkové ceremonie na vojenském hřbitově Powazki, kde je pohřbeno několik tisíc obětí, se zúčastnili také polský premiér Donal Tusk a hlava státu Lech Kaczyński. Kaczyński, jehož otec se varšavských bojů zúčastnil, v ranním rozhlasovém projevu označil dnešek jako "svátek hrdinů" a povstání navzdory porážce za pramen polské hrdosti.
ČTĚTE TAKÉ: Varšavské ghetto vrhá stín na hranici Gazy
V pět hodin odpoledne, v hodinu zahájení bojů, se ve Varšavě a dalších polských městech rozezněly sirény. Lidé uctili památku padlých minutou ticha, auta a autobusy zůstaly stát.
Polská podzemní Zemská armáda (AK) plánovala metropoli osvobodit ještě před příchodem sovětských jednotek, které se na konci července přiblížily k východním hranicím města.
Zemská armáda pak po plánovaném rychlém vítězství v řádech několika dnů měla vůči Rudé armádě vystupovat jako suverénní partner pro jednání. Povstání se však protáhlo na 63 dní.
Během bojů zahynulo 18 tisíc povstalců a 17 tisíc německých vojáků, o život přišlo asi 180 tisíc civilistů. Po kapitulaci Varšavanů 2. října vyhnali nacisté z Varšavy asi půl milionu obyvatel. Německý vůdce Adolf Hitler nařídil jako odplatu srovnání města se zemí.
Foto: sppv19445.org, Reuters