Před půl stoletím stanula <span>v čele vlády první žena</span>

Zahraničí
19. 7. 2010 12:40
Sirimávó Bandáranájaková.
Sirimávó Bandáranájaková.

Sirimávó Bandáranájaková.Přestože ženy mohou už řadu let oficiálně zastávat vrcholné politické funkce, v čele zemí je žen stále poskrovnu a v současnosti pouhých devět žen vykonává premiérskou funkci. Průkopnicí něžného pohlaví ve vysoké politice byla srílanská politička Sirimávó Bandáranájaková, která se před 50 lety (21. července) stala první zvolenou předsedkyní vlády na světě.

Sirimávó Bandáranájaková (1916-2000) premiérský úřad zastávala celkem třikrát v letech 1960 až 1965, 1970 až 1977 a 1994 až 2000, přičemž první dvě období ve funkci měla podle ústavy rozsáhlé výkonné pravomoci. Do čela země byla zvolena po smrti svého manžela, premiéra Solomona Bandáranájaky, na kterého byl v září 1959 spáchán atentát. Na 40 let se také stala předsedkyní Strany svobody Srí Lanky (SLFP). Z téže strany pochází i současný prezident Mahinda Radžapakse.

ČTĚTE TAKÉ: Finsko má vedle prezidentky i premiérku
                       Julije Tymošenková chce být prezidentkou

Po vzoru svého muže prosazovala politiku sinhálského nacionalismu, která znevýhodňovala menšinové Tamily před většinovými Sinhálci a uvrhla Srí Lanku do víru etnického násilí. Krom toho se zejména za její druhé vlády, kdy vytvořila koalici s levicovými stranami, rozmohlo rozsáhlé znárodňování a omezování soukromého podnikání, šíření korupce a nepotismu.

Krátce po nástupu do čela země vyhlásila výjimečný stav kvůli narůstajícím protestům ze strany Tamilů, kteří doplatili ztrátou míst ve státní správě na prosazení sinhálštiny jako jediného oficiálního jazyka (1956). V roce 1972 přejmenovala Cejlon na Srí Lanku.

Současný prezident Mahinda Radžapakse s manželkou v Pekingu.V zahraniční politice udržovala úzké vazby s Čínou a také indickou premiérkou Indirou Gándhíovou. Vážný politický nezdar ji postihl v roce 1980, když ji vláda prezidenta Juniuse Džajavardhany zbavila poslaneckého mandátu a na pět let občanských práv poté, co ji zvláštní komise shledala vinnou ze zneužívání pravomocí kvůli prodloužení výjimečného stavu na šest let. Občanská a politická práva jí byla vrácena v lednu 1986.

Svůj třetí premiérský mandát v roce 1994 obdržela z rukou vlastní dcery, dnes už bývalé prezidentky Čandriky Kumaratungové. Přestože úloha premiéra byla tehdy hlavně reprezentační, stárnoucí politička se dlouho odmítala mandátu vzdát. Nakonec tak učinila v roce 2000. Zemřela 10. října přesně dva měsíce po svém odstoupení.

Narodila se 17. dubna 1916 ve městě Balangoda v bohaté aristokratické rodině. Pocházela ze šesti dětí. Přestože byla buddhistka, vzdělání získala v římskokatolických školách. Za Solomona Bandáranájaku se Sirimávó provdala v roce 1940, měla s ním dvě dcery a syna.

Přehled současných premiérek (od nástupu do funkce):  

Německo - Angela Merkelová, od listopadu 2005

Bangladéš - Šajch Hasína Vadžídová, od ledna 2009

Island - Jóhanna Sigurdardóttirová, od února 2009

Chorvatsko - Jadranka Kosorová, od července 2009

Kyrgyzstán - Roza Otunbajevová, předsedkyně prozatímní vlády, má i prezidentské pravomoci, od dubna 2010

Trinidad a Tobago - Kamla Persadová-Bissessarová, od května 2010

Finsko - Mari Kiviniemiová, od června 2010 

Austrálie - Julia Gillardová, od června 2010

Slovensko - Iveta Radičová, od července 2010.

 

Foto: www.profimedia.cz, Wikimedia Commons/Major Keith

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ