Dnešní rezoluce Evropského parlamentu má rukopis opozičních poslanců, říká Fico

Zahraničí
17. 1. 2024 16:15
Dnešní rezoluce Evropského parlamentu má rukopis opozičních poslanců, říká Fico
Dnešní rezoluce Evropského parlamentu má rukopis opozičních poslanců, říká Fico

Dnešní rezoluce Evropského parlamentu (EP) odsuzující snahy slovenské vlády měnit trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury (ÚSP) nese podle slovenského premiéra Roberta Fica rukopis slovenských opozičních europoslanců, kteří prý svým kolegům navyprávěli nesmysly. Fico to řekl v reakci na výzvu EP, aby jeho kabinet plánované změny přehodnotil. Rezoluci také označil za zásah do vnitřních záležitostí Slovenska. Slovenská opozice, která vystupuje proti vládním plánům, usnesení europarlamentu uvítala.

"Tito slovenští opoziční europoslanci štvou orgány Evropské unie, Evropskou komisi, Evropský parlament, proti Slovensku. Namlouvají těmto institucím, aby vůči Slovensku přijaly různé tresty, například pozastavení využívání evropských fondů," řekl Fico.

Podle již čtyřnásobného slovenského ministerského předsedy proti vládní koalici "stojí političtí protivníci, opoziční poslanci, jak doma tak v zahraničí, jež jsou v tomto politickém boji připraveni udělat jakékoliv špinavosti." Odpověď podle fica musí být tvrdá a demokratická. Podle něj by na zasahování EP do suverénních vnitřních záležitostí Slovenska měla vládní koalice reagovat prosazením rázného usnesení ve slovenském parlamentu.

Zástupci slovenské opozice krok EP naopak uvítali. "Vládní koalice škodí Slovensku a dostává naši zemi do mezinárodní izolace, přičemž poškozuje naše dlouholetá partnerství," upozornil europoslanec za stranu Svoboda a Solidarita Eugen Jurzyca, který rezoluci EP při hlasování podpořil.

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresivní Slovensko využilo rezoluci k opětovné výzvě Ficovy stáhnout "promafiánský balíček", aby Slovensko nepřišlo o evropské peníze.

ÚSP dohlížel mimo jiné na vyšetřování organizovaného zločinu, vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, ale i na řadu dalších kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Ficově vládě, která návrh změn v trestním právu schválila bez širší odborné diskuse loni v prosinci, nevyšel záměr zrušit ÚSP už k polovině letošního ledna. Kvůli pokračujícím obstrukcím opozičních poslanců, kteří svými dlouhými vystoupeními v rozpravě a následnými reakcemi zpomalili jednání slovenské sněmovny, parlament zatím nehlasoval ani o žádosti vlády projednat předlohu ve zrychleném režimu. Po jejím schválení by pak poslanci mohli o návrhu rozhodnout už na probíhající schůzi, která začala ještě v prosinci.

Představitelé slovenské vlády zdůvodňují snahu o zrušení ÚSP podjatostí této instituce, navrhované výrazné snížení trestních sazeb za korupci či majetkové trestné činy zase jejich přiblížením na evropskou úroveň. Kromě toho by se měla zkrátit promlčecí doba trestních činů. Podle odborníků by změny ovlivnily kromě jiného značný počet stávajících trestních případů, které ještě soudy neuzavřely.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ