Umírejte férově
Do nebe či do pekla s náhrobky od dětí
13.10.2010 12:45
Takzvaný Fair Trade čili spravedlivý nebo férový obchod je už roky u části obyvatel blahobytnější části světa v kurzu. Pije se třeba férová káva, nosí se férová trička. Málo se ale ví, že i část náhrobků, které jsou ke koupi v řadě západních zemí, je dílem dětských rukou.
Jako druhá německá spolková země se nyní Brémy rozhodly, že zákonem zakážou náhrobky, které vyrábějí za nebezpečných a bědných podmínek děti v indických lomech.
Na brémských hřbitovech bude možné umisťovat jen náhrobní kameny, jež nebyly prokazatelně vytesány dětmi v Indii. Umožní to legislativa, na níž se dohodli sociální demokraté (SPD) a Zelení. Zákon má být přijat ještě letos, ale vládní politici doufají, že alespoň městu patřící místa posledního odpočinku zavedou plánované opatření okamžitě.
V celém Německu se snažilo zapovědět náhrobky vyráběné dětskýma rukama už několik měst, ne vždy úspěšně. Například Mnichov ztroskotal u soudu na žalobě jednoho kameníka, který argumentoval, že město není oprávněno k tomu, aby zavádělo v pohřebnictví podobná omezení. Soud mu dal za pravdu.
Brémy jsou nyní po Sársku druhou spolkovou zemí, které se něco takového podaří prosadit. V Brémách jsou vedle státních hlavně soukromé evangelické hřbitovy, jež potřebná nařízení musejí přijmout samy. To by však podle mluvčí brémské evangelické církve neměl být problém. Už proto, že mnoho evangelíků fandí férovému obchodu.
Děti opracovávají kameny primitivním náčiním, vlečou kusy skal a velké kameny. Nejmladším není ani 12 roků, popisuje ve své správě situaci v indických lomech lidskoprávní organizace Terre des Hommes. Indie je druhým největším exportérem přírodního kamene na světě. Německá rozvojová organizace Chléb pro svět (Brot für die Welt) odhaduje, že až 80 procent nově postavených náhrobků ve Spolkové republice pochází z Indie.
Chcete být pohřbeni pod takovým kamenem? nabízí se otázka.
Neznámou zatím v Brémách je, jak se k rozhodnutí politiků postaví provozovatelé tamních hřbitovů. Problémy jsou už se zjišťováním toho, odkud ten který kámen pochází.
Poptávka německých zákazníků po férových náhrobních kamenech je zatím poměrně nízká. Lidé šetří všude, tedy i na svém hrobě. Rozhodující je cena. Indické děti ať se klidně lopotí dál.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.