Dodavatelé módních gigantů H&M a Inditex, pod kterou spadají známé značky jako Zara či Bershka, zřejmě používali bavlnu vyprodukovanou brazilskými společnostmi, jež dostaly pokuty za odlesňování. H&M a Inditex přitom tvrdí, že jejich oblečení je vyrobené z udržitelné bavlny s certifikací Better Cotton. Uvedla to ve čtvrtek britská společnost Earthsight. Obě módní firmy podle agentury AFP tvrdí, že se zjištěními budou vážně zabývat.
Podle britské nevládní organizace Earthsight oblečení obou módních společností bylo vyrobeno z bavlny, kterou dodaly dvě velké brazilské firmy Horita Group a SLC Agrícola. Podle nevládní organizace obě firmy opakovaně dostaly pokuty za nelegální odlesňování a jiné způsoby ničení životního prostředí v brazilském státě Bahia, kde podnikají. Majitelé obou firem navíc figurují v různých korupčních skandálech.
Módní firmy přímo bavlnu nenakupují. Surovinu pořizují dodavatelé, kteří vyrábějí oblečení. Často se jedná o firmy z Asie. Earthsight ve své zprávě poukazuje, že dodavatelé H&M a Inditex kupovali bavlnu od zmíněných brazilských firem v době, kdy vyráběli oblečení pro oba módní giganty. "Bavlna, kterou jsme spojili s porušováním zákonů na ochranu půdy a životního prostředí, měla značku Better Cotton," tvrdí Earthsight. Podle ní má certifikace příliš rozvolněné parametry. V Brazílii ji navíc uděluje sdružení výrobců bavlny ABRAPA, což podle britské organizace představuje vážný střet zájmů.
"Závěry zprávy od (organizace) Earthsight jsou velmi znepokojivé a bereme je velmi vážně," cituje agentura AFP reakci švédské společnosti H&M. Velmi vážně bere zjištění i španělská skupina Inditex. Obě firmy vyzvaly organizaci, která uděluje certifikaci Better Cotton, aby situaci rychle prošetřila. Better Cotton uvedla, že již v loňském roce zahájila vnitřní audit a že posílí kontrolu výrobců bavlny.
"Před lety soukromý sektor sliboval udržitelnost, možnost dohledat původ (surovin) a sociální odpovědnost, začíná být ale jasné, že tyto závazky autoregulace a certifikace nezafungovaly," řekl deníku El País jeden z autorů studie Rubens Carvalho. Podle Earthsight tak stále chybí zákony a jiné právně vymahatelné normy, které by velké firmy přinutily dodržovat přísnější sociální a ekologické závazky.