Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian vyzval Rusko a Írán, aby vyvinuly tlak na svého syrského spojence, prezidenta Bašára Asada, a přiměly ho respektovat rezoluci OSN, která stanovila, že má napříč Sýrií po dobu třiceti dnů platit klid zbraní. Le Drian zopakoval, že Francie podnikne příslušné kroky, pokud se potvrdí, že syrská armáda v uplynulých dnech použila chemické zbraně.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho vláda v posledních týdnech několikrát vyzvali k respektování příměří v Sýrii s cílem umožnit dopravení humanitární pomoci civilistům uvězněným ve vládou obléhané východní Ghútě na okraji Damašku. Boje však pokračují.
Enklávu, kde žije na 400 tisíc lidí, syrská armáda obléhá už od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hlady a potřebuje lékařskou pomoc.
Od 18. února syrská vládní vojska podporovaná Ruskem východní Ghútu bombardují. Nálety si od té doby podle humanitárních organizací vyžádaly životy asi 800 civilistů, včetně mnoha dětí. Nedávno armáda zahájila i pozemní operaci. V enklávě jsou odpůrci syrské vlády a také radikální skupiny, z nichž některé se hlásí k al-Kajdě.
Rusko jako spojenec Damašku v úterý povstalcům a jejich rodinám nabídlo bezpečný odchod. Mají mít zaručenu beztrestnost a mohou si s sebou vzít lehké zbraně. Zatím ale tuto nabídku bojovníci nevyužili. Umírněnější ze skupin minulý týden sdělily, že pokud začne příměří, postarají se do čtrnácti dní o evakuaci radikálů ze skupin Haját Tahrír aš-Šám, fronty an-Nusra a al-Kajdy.
Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní; její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně třicet dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.
První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit.
Další humanitární pomoc měla do východní Ghúty dorazit. Příjezd konvoje však podle sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) musel být odložen v důsledku pokračujících bojů.
"Konvoj byl odložen. Zatím nemáme potvrzené datum, kdy by měl dorazit," uvedla mluvčí MVČK v Sýrii Ingy Sedkyová. "Situace na místě se rychle mění, což nám za těchto podmínek neumožňuje operaci podniknout," dodala.