Ve Spolkové republice zvyšují organizovaní senioři tlak na vládu v Berlíně. Ta plánuje změny stavební legislativy a umožnění zřizování jeslí, školek a hřišť i v oblastech, jež jsou označovány za čistě obytné. Důchodci troubí k protiútoku.
"Nejen děti mají práva, ale také starší lidé," zdůrazňuje Leonhard Kuckart, šéf zemského Svazu seniorů v Severním Porýní-Vestfálsku v čerstvě zveřejněném tiskovém prohlášení.
Důchodci v této spolkové zemi jsou v boji proti školkám ve čtvrtích určených dosud jen k bydlení velmi aktivní a rozhodně se stavějí proti zemskému ministru životního prostředí Norbertu Röttgenovi (CDU), který je vůči hluku z předškolních zařízení poměrně smířlivý. Röttgen je současně autorem návrhu nové federální legislativy o ochraně před škodlivými imisemi.
Německá vláda chce připravovaným zákonem ztížit žaloby proti školkám a dětským hřištím. Hluk produkovaný hrajícími si dětmi už nemá být považován v rámci životního prostředí za škodlivý vliv. Novela stavebního zákona má navíc umožnit, aby školky a hřiště mohly vyrůstat také v dosud čistě obytných čtvrtích. Legislativou se má kabinet v Berlíně zabývat ještě tento měsíc.
Unie seniorů ale příslušné změny ve stavebním zákoně odmítá, říká Kuckart, který je současně vicepředsedou celorepublikové organizace.
V oblasti, kde žije hodně starších lidí, musí mít podle něho úřady nadále možnost stavbu školek nebo hřišť v jednotlivých případech nepovolit.
"Stálá úroveň devadesát decibelů zůstává nepřijatelnou hlukovou zátěží, lhostejno, zda je jejím zdrojem sympatický dětský křik nebo bušení pneumatické vrtačky," prohlašuje Kuckart.
Německé sdružení na ochranu dětí reagovalo na Kuckartovy výroky s rozhořčením. Podobná slova jsou důsledkem společnosti, která si odvyká na děti, řekl jeho prezident Heinz Holgers v listu Neue Osnabrücker Zeitung. Před padesáti lety by se podle něho v Německu něco takového nemohlo stát. Dnes jsou děti vylučovány ze společnosti, dodal Holgers.