Dunaj v Budapešti stoupl nejvýše od roku 2013, voda se dostala k parlamentu
21.09.2024 20:47
Hladina v Budapešti dnes vystoupila na nejvyšší úroveň od roku 2013. Voda se přiblížila schodům do historické budovy parlamentu, která se nachází na břehu tohoto veletoku. V Polsku povodňová vlna na Odře postupuje směrem k severu a místa, kde velká voda opadla, začíná sčítání škod.
V Budapešti Dunaj zaplavil protipovodňovou hráz a dostal se k parlamentu. Hladina řeky se přiblížila rekordní úrovni z roku 2013, ale už začala klesat, píše agentura AFP.
Na práce při protipovodňové ochraně Budapešti se dnes přijel podívat maďarský premiér Viktor Orbán, který tento týden kvůli hrozbě povodní zrušil svůj zahraniční program. V Evropském parlamentu měl představit plán maďarského předsednictví EU. Dnes řekl, že Maďarsko je v půlce boje s povodněmi a že ho ještě čekají těžké dny.
Dunaj podle AFP severně od Budapešti zaplavila domy ležící v blízkosti řeky a někde se lidé museli přepravovat na kanoích.
Záplavy vyvolané tlakovou níží Boris si ve střední a středovýchodní Evropě vyžádaly více než 20 lidských životů a způsobily obrovské škody na soukromém i veřejném majetku a poničily infrastrukturu. Evropská komise postiženým oblastem dá k dispozici 10 miliard eur (asi 250,6 miliardy korun) z fondu soudržnosti.
Na otázku, zda nějaké peníze z této pomoci získá i Maďarsko, Orbán řekl, že Maďaři si už zvykli na to, že při řešení svých problémů musejí spoléhat sami na sebe, píše agentura MTI. "Pokud peníze přijdou, přijdou. Pokud nepřijdou, nepřijdou, zvládneme to bez nich," uvedl. "Každá pomoc je vítaná, ale neměli bychom natahovat ruku jako ubozí žebráci," dodal tento politik, který dlouhodobě kritizuje politiku Evropské unie.
V Polsku velká voda nejvíce poničila oblasti na jihu a jihozápadě země u hranic s Českem. Podle dolnoslezského vojvody Macieje Awiženě jsou z tohoto regionu zatím hlášeny škody ve výši asi 3,8 miliardy zlotých (22,3 miliardy korun). Podotkl ale, že některé silně zasažené obce mu své odhady škod ještě nepředaly, takže částka poroste. Mezi nezničenější obce v Dolním Slezsku patří Stronie Ślonskie ležící u českých hranic, lázně Londek Zdrój nebo historické město Kladsko. Slezský vojvoda Marek Wójcik podle portálu onet.pl řekl, že v jím vedeném regionu je poškozených mj. 95 mostů, více než 550 silnic, přes 3020 obytných domů a asi 1520 hospodářských budov.
1