Egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí zahájil svoje třetí funkční období, funkci si nejspíše udrží do roku 2030
02.04.2024 16:54
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vstoupil do svého třetího funkčního období v čele nejlidnatější arabské země. Sísí složil přísahu před parlamentem v novém administrativním hlavním městě v poušti nedaleko Káhiry, které je jedním z projektů, jenž vznikl za jeho předešlých vládních období a zatěžuje státní kasu, uvedla agentura Reuters.
Očekává se, že Sísí, který je u moci už deset let, zůstane v úřadu až do roku 2030. V posledních prezidentských volbách z loňského prosince zvítězil se ziskem 89,6 procenta hlasů proti třem dalším kandidátům, kteří byli voličům poměrně neznámí, připomněla agentura AFP.
V projevu v nové budově parlamentu Sísí hovořil o problémech, kterým Egypt v posledních letech čelil, a zároveň přislíbil další rozvoj, kterého se ale mnoho Egypťanů necítí být součástí. "Posledních pár let ukázalo, že cesta budování národa není lemována růžemi, ale teroristickými útoky tady doma, náhlou globální krizí za našimi hranicemi a zuřící válkou okolo nás," řekl egyptský prezident ve svém projevu k zákonodárcům, náboženským, vládním a armádním představitelům.
Ačkoli ekonomické problémy ohrožovaly stabilitu Egypta, jeho globální pozice posílila díky válce v Pásmu Gazy, v níž Egypt slouží jako zprostředkovatel pomoci a jednání o příměří.
Bývalý generál zpravodajské služby Sísí se dostal k moci před deseti lety po sesazení Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva, jediného dosud svobodně zvoleného prezidenta Egypta. Prvně byl zvolen do prezidentského křesla v polovině roku 2014 a znovu pak v roce 2018. O rok později změny ústavy schválené referendem Sísímu umožnily o dva roky prodloužit druhý prezidentský mandát a legálně se ucházet o třetí, šestileté prezidentské období.
Sísího vítězství v posledních volbách bylo všeobecně považováno za nevyhnutelné. Jeho tři oponenti byli v období volební kampaně ve veřejném prostoru téměř neviditelní.
Skupiny na ochranu lidských práv odhadují, že od Mursího svržení bylo v Egyptě uvězněno více než 65.000 lidí. Podle Ahmada Attára, výkonného ředitele egyptské sítě pro lidská práva, jsou mezi nimi diplomaté, novináři a politici Muslimského bratrstva, připomíná agentura Reuters. Sísí a jeho stoupenci tvrdí, že stabilita a bezpečnost jsou prvořadé a že stát pracuje na zajištění sociálních práv egyptských obyvatel, jako jsou bydlení a pracovní místa.
1