Europoslanci žádají, aby se EU ohradila proti čínským výrokům

Zahraničí
1. 9. 2020 16:22
Europoslanci žádají, aby se EU ohradila proti čínským výrokům.
Europoslanci žádají, aby se EU ohradila proti čínským výrokům.

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vyzvala šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, aby se Evropská unie postavila za Česko po výrocích čínského ministra zahraničí. Piráti to v úterý uvedli v tiskové zprávě. Na Borrella se obrací i europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), informovala na twitteru. Čínský šéf diplomacie Wang I v pondělí řekl, že předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Po rychlé reakci české diplomacie by podle Gregorové měla jednat i unie.

Gregorová v otevřené výzvě žádá, aby Borrell dal svým čínským protějškům najevo, co znamená evropská solidarita. "Že vyhrožovat jednomu členskému státu znamená vyhrožovat i všem ostatním. Že jsme skutečně jednotní v rozmanitosti a naším globálním zájmem je podporovat demokracii a svobodu a bojovat proti útlaku," napsala.

Borrell by mě podle ní vytyčit Číně nepřekročitelné hranice a postavit se za unijní hodnoty. Připomíná, že unie kvůli politice jedné Číny nemá s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, diplomatické ani formální politické vztahy. "Měli bychom to změnit. Kromě toho bychom měli dále prohloubit naše hospodářské vazby a prozkoumat výhody dohody o volném obchodu mezi EU a Tchaj-wanem," dodala Gregorová.

Europoslanci: EU by měla podporovat demokracii

Gregorová v tiskové zprávě ocenila, že na vyjádření čínského ministra rychle reagovala česká diplomacie. Ministerstvo zahraničních věcí si v pondělí předvolalo čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřilo s výrokem zásadní nesouhlas. Podobně následně reagoval také Peking. Slova čínského ministra odmítl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) je označil za nemístná a nepatřičná.

Šojdrová ve svém dopisu Borrellovi spolu se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem píšou, že neakceptovatelné čínské hrozby v nich vzbudily velké znepokojení. "EU jako společenství demokratických a svobodných států by měla podporovat svobodu a demokracii i ve světě. Tchaj-wan, navzdory více než padesátiletému tlaku ze strany komunistické Číny, dokáže zajistit svým občanům demokracii a prosperitu," napsali.

"My, jako představitelé EU, vás žádáme, abyste vyjádřil protest proti tónu čínské reakce na svobodné rozhodnutí českého předsedy Senátu. Chápeme svobodu člověka a svobodu projevu jako základní pilíře naší společnosti," uvedli Šojdrová a Štefanec. Jasná a včasná reakce podle nich může prokázat, že EU si za svými hodnotami stojí.

Autor: ČTK Foto: , Facebook/ Markéta Gregorová - I Ty jsi Brusel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ