Chtěli by do armády, ale ne do války. Do služby v německém Bundeswehru se hlásí stále méně dobrovolníků. Ještě před začátkem své kariéry odchází z armády zhruba deset procent důstojnických čekatelů. Důvod je stále častěji stejný: Afghánistán.
Rostoucí nebezpečnost nasazení pod Hindúkušem způsobuje armádě Spolkové republiky stále větší personální problémy.
Zvyšující se rizikovost misí v Afghánistánu je podle Německého svazu Bundeswehru (DBwV; zájmové sdružení vojáků v aktivní službě a ve výslužbě) příčinou eklatantního poklesu zájmu o službu ve vojsku. Počet zájemců o nástup do poddůstojnických a nižších funkcí klesl oproti loňskému roku o 50 procent, řekl listu Neue Osnabrücker Zeiung vicešéf DBwV Ulrich Kirsch.
Voják v Afghánistánu sice dostává každý den příplatek 92,03 eur osvobozených od daní, „ale peníze nejsou prostě všechno," domnívá se Kirsch.
Nejnovější útok na vojáky Bundeswehru znovu ukázal, že smrt a zranění jsou už nedílnou součástí služby pod Hindúkušem. Při bombovém útoku v Kundúzu zahynul tento týden ve středu devětadvacetiletý vrchní rotmistr a čtyři další vojáci utrpěli zranění.
Podle
Dle DBwV by spolková vláda měla dále zlepšovat opatření na ochranu vojáků v zahraničních misích.
Podle informací Rheinische Post opustí asi deset procent kadetů, čekatelů na důstojnickou hodnost Bundeswehr dříve, než svou důstojnickou kariéru zahájí.
Tendence opouštět armádní řady se už objevují také u lékařů a pilotů. Především kvalifikovaný letecký personál se po dlouhých a náročných misích v Afghánistánu nechává nejednou zlákat lukrativními nabídkami civilních aerolinek. Podle informací Frankfurter Rundschau už o tomto „pouštění žilou" hovořil inspektor Luftwaffe Klaus-Peter Stieglitz s kancléřkou Angelou Merkelovou.
Od roku 2003 zahynulo v Afghánistánu celkem 28 vojáků Bundeswehru.
Foto: AP a Bundeswehr