Tlak byl příliš velký. Německý ministr obrany Franz Josef Jung (CDU) dnes oznámil, že opouští svůj úřad. Bývalý šéf rezortu obrany tak vyvodil důsledky ze skandálu kolem zamlčování civilních obětí při leteckém útoku na dvě uloupené cisterny letos v září v afghánské provincii Kundúz.
Při leteckém útoku 4. září zahynulo, nebo utrpělo zranění až 142 lidí. Vláda v Berlíně měla rychle informace o tom, že vedle bojovníků Talibanu zabily bomby svržení americkým letadlem několik desítek civilistů. Před veřejností to ale popírala.
ČTĚTE TAKÉ: V německé armádě padají hlavy. Kvůli Afghánistánu
O leteckou podporu požádal německý plukovník Georg Klein. Vyšetřování NATO celého případu ukázalo, že Klein se nedržel standardních postupů. Žádost o letecký zásah zdůvodnil tím, že jeho vojáci jsou v dotyku s nepřítelem, třebaže tomu tak nebylo a jeho muži byli na základně. Německý velitel rovněž odmítl návrh pilotů, že bojovníky Talibanu nejprve zastraší nízkým přeletem. Zpráva NATO o incidentu je držena v tajnosti.
Bývalý ministr obrany Jung dva dny po bombardování tvrdil, že bomby zabily jen bojovníky Talibanu. V tu dobu už ministři zahraničí EU ostře odsuzovali vysoký počet zabitých civilistů. Přesto Jung nyní tvrdí, že postupoval správně. Německá média píší, že komunikační strategií ministerstva obrany tehdy bylo překrucovat a zatloukat.
Němečtí liberálové (FDP), menší partner v černo-žluté vládní koalici, vyjadřují sílící znepokojení nad obrazem nového kabinetu u veřejnosti. Generální tajemník FDP v Severním-Porýní Westfálsku, Christian Lindner, se obává, že aféra zkomplikuje volební boj v této nejhustěji osídlené spolkové zemi.
Volby se v ní konají příští rok v květnu. Dosavadní vládní koalice CDU a FDP usiluje o druhou legislativní periodu. „S obavami sledujeme, jak start nové vlády v Berlíně ztěžují staré zátěže," uvedl Lindner.
Video z bombardujícího letadla (stránky listu Bild) ZDE
Jako první žádaly Jungovu hlavu opoziční strany. „V nynější těžké finanční a hospodářské krizi potřebuje Německo toho nejlepšího ministra práce," zdůraznili dnes ráno před jednáním obranného výboru ve Spolkovém sněmu poslanci sociální demokracie (SPD). Už včera odstoupil ze své funkce nejvýše postavený voják Bundeswehru, generální inspektor armády Wolfgang Schneiderhahn.
V případě Junga jde o nejrychleší odstoupení spolkového ministra po ustavení vlády (v říjnu) v historii Spolkové republiky.
Foto: ČTK/AP a Pentagon