Radarové letouny AWACS Severoatlantické aliance budou poskytovat přímou podporu silám široké mezinárodní koalice, která v Sýrii a v Iráku bojuje s teroristickou organizací Islámský stát. Novinářům to v sobotu na summitu NATO ve Varšavě řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance podle něj také začne s výcvikem iráckých bezpečnostních sil přímo na iráckém území.
Stoltenberg připomněl, že na práci koalice proti IS se různým způsobem podílejí prakticky všichni spojenci. Země se nyní "v principu" shodly na poskytnutí strojů AWACS, tedy jedněch z mála technických prostředků, kterými NATO jako organizace disponuje. "Je to jasný signál našeho odhodlání poradit si s terorismem," řekl Stoltenberg.
Klíčový pro úspěch boje s IS je podle šéfa NATO výcvik iráckých bojovníků přímo v Iráku. Do Bagdádu proto aliance brzy vyšle tým, který začne s plánováním výcviku a s podporou reforem bezpečnostního sektoru, o které NATO už před několika měsíci požádala irácká strana.
Větší zapojení aliance do boje s teroristickou organizací, která dál ovládá části Iráku a Sýrie, v sobotu žádal také americký prezident Barack Obama. "Dál také budeme cvičit stovky iráckých důstojníků v Jordánsku," zdůraznil Stoltenberg s tím, že NATO podporu této klíčové blízkovýchodní zemi posílí.
Aliance se podle něj navíc může stát rámcem, který menším a středním spojeneckým zemím umožní přispět k výcviku na iráckém území. Například Albánie dnes přímo na jednání summitu nabídla své instruktory. Pro alianci je snazší vyjednat příslušný právní rámec působení zahraničních vojáků jménem celé organizace, než kdyby to každá země musela domlouvat samostatně.
Summit NATO ve Varšavě se dnes zabýval především otázkou, jak posílit partnery v sousedství a tím také šířit stabilitu v okolí aliančních hranic. Stoltenberg připomněl, že krachující státy jižně a jihovýchodně od Evropy znamenají miliony lidí bez přístřeší i teroristické skupiny, jako je IS.
"Tato nestabilita má přímý dopad na naše společnosti. Způsobila nejhorší uprchlickou a migrační krizi v Evropě od druhé světové války a teroristické skupiny organizují útoky na našich ulicích," řekl generální tajemník NATO. Aliance se proto podle něj musí daleko více zaměřit na schopnost budovat obranné a bezpečnostní kapacity i velitelské struktury států v krizových regionech. "Dlouhodobě je výcvik místních sil daleko efektivnější než vysílání velkých počtů našich vlastních vojáků do bojových operací," míní Stoltenberg. Prevence je tak podle něj lepší než intervence.
V Tunisku přispívá NATO ke vzniku zpravodajského střediska, brzy začne s podporou tamních speciálních sil.
Aliance se podle Stoltenberga také dál připravuje pomoci Libyi s budováním jejích bezpečnostních sil a struktur tak, aby libyjská vláda mohla dosud roztříštěnou zemi lépe chránit před hrozbou organizací, jako je Islámský stát.