Mediální spolupráce
Američané poskytovali fotky Hitlerovi, fungovalo to i naopak
30.01.2018 05:30
Americká tisková agentura AP (Associated Press) si i za druhé světové války vyměňovala fotografie s nacistickým Německem. Věděla přitom, že její materiály zneužívá Berlín ve své propagandě. Nejzajímavější snímky AP se dostávaly přímo k Hitlerovi. Tvrdí to německý historik Norman Domeier.
USA vstoupily do války s Německem v roce 1941. Již předtím byla AP jedinou zahraniční agenturou, která směla z Německa přinášet zprávy. Výzkumníci dosud usuzovali, že po roce 1941 se americko-německé mediální kontakty minimalizovaly.
Podle Domeiera ale AP nadále v tichosti posílala do Berlína exkluzivní fotky spojenců. Na oplátku získávala nedostupné obrazové materiály z Německa. Na obou stranách měla výměna posvěcení nejvyšších míst, prohlásil Domeier, jenž nyní bádá na Vídeňské univerzitě.
AP fotky dostávala od svých bývalých spolupracovníků, kteří se sdružili do takzvané "kanceláře Laux". Ta působila pod elitními nacistickými jednotkami SS a německým ministerstvem zahraničí. U této skupiny pak končily i snímky od AP, uvedl Domeier po prostudování pozůstalosti jednoho z členů kanceláře.
Historik z univerzity ve Stuttgartu odhaduje, že si Američané a Němci mezi lety 1942 až 1945 vyměnili 35 tisíc až 40 tisíc fotografií. Předávání zprostředkovávali blíže neupřesnění poslové v Lisabonu a Stockholmu.
Nejzajímavější ze snímků AP si nechával předkládat nacistický vůdce Adolf Hitler, tvrdí Domeier. Podle něj Berlín fotky následně upravoval či stavěl do jiného kontextu, aby se vzápětí objevily jako součást nacistické propagandy.
Američané o zneužívání svých materiálů věděli, míní Domeier. Zároveň chápali, že sami z Německa dostávají jen propagandistické snímky. Není tak jasné, jaký přínos představovaly výměny pro Washington. Domeier naznačuje, že i Američanům posloužily fotografie k propagandistickým účelům. Zároveň nevylučuje, že komunikační kanál plnil i další zatím neznámé funkce.
Domeier svá zjištění zveřejnil v odborném časopise Zeithistorische Forschungen. Nyní doufá, že AP "konečně" otevře svůj archiv. Agentura se k jeho poznatkům zatím příliš nevyjadřuje.
Agentura AP vznikla v roce 1848 v New Yorku a již před rokem 1941 se stala největší světovou tiskovou agenturou. Z jejího obrazového zpravodajství čerpá i ČTK.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.