Před pětačtyřiceti lety se podílel na proslulé Velké vlakové loupeži. Třicet let unikal. Několik roků si už osmdesátiletý Ronnie Biggs odseděl, nyní čeká v nemocnici se zápalem plic a doufá, že ho osvobodí.
Ve čtvrtek deníku The Guardian potvrdila Vězeňská služba, že obdržela žádost o propuštění z milosti. „Všechny žádosti jsou zpracovány tak rychle, jak můžeme, každá je pečlivě posouzena ve své podstatě."
Jeho osud se ale stává také politickou aférou. Před měsícem totiž ministr spravedlnosti Jack Straw odmítl jeho propuštění se slovy, že je „naprosto nekajícný" a neukazuje „žádnou lítost." Kdyby teď ministr couvl, ukázal by se slabý před blížícími se volbami.
Zamítnutím milosti si však Straw vysloužil kritiku z různých směrů, podle lékařů totiž Biggsovi nezbývá moc naděje.
„Jsem starý muž a často přemýšlím, jestli si skutečně zasloužím tak velký trest. Přijal jsem jej a toužím pouze po svobodě, zemřít se svou rodinou a ne ve vězení. Doufám, že se pan Straw rozhodne mi to umožnit," vyslovil se před dvěma lety pro deník The Independent. „Lituji, co se stalo. I v Brazílii (kde se schovával) jsem byl svým způsobem vězněm."
Biggs pocházející z jižního Londýna byl členem patnáctičlenného gangu, který v srpnu 1963 přepadl poštovní vlak a uloupil bankovky za 2,6 milionu liber, do té doby nejvíc v britské historii. Skoro všechny postupně dopadli, Biggs dostal třicetiletý trest.
Třicet let na útěku před zákonem
Z věznice ve Wandsworthu ovšem po patnácti měsících unikl - přelezl vysokou zeď a schoval se v dodávce s nábytkem. Třicet let potom unikal, po plastické operaci v Paříži žil v Austrálii a Riu de Janeiru, kde se ani skrývat nemusel - Británie neměla s Brazílií dohodu o vydávání vězňů.
Až v roce 2001 se sám vrátil do Anglie, jeho cestu přitom platil bulvární deník The Sun výměnou za exkluzivní práva na jeho story.
Někdo tvrdí, že se vrátil kvůli zdravotní péči, to ale podle Sunu popírá jeho syn. V Brazílii měl dost kontaktů a fanoušků, aby nalezl adekvátní ústav, chtěl pouze „zajít do Margate pubu jako Angličan a koupit si pintu piva."
Každopádně ho ale ihned zavřeli do přísně střežené věznice Belmarsh, než se dostal do vězeňské nemocnice v Norwichi. Za tu dobu se množily jak zdravotní potíže, tak žádosti o propuštění.
Biggs už tak osm let čeká, zda dřív přijde milost, nebo smrt.
Foto: Reuters, The Sun a Profimedia