"Chrání teroristy"
Ankara kritizuje řecký soud kvůli azylu pro tureckého vojáka
24.05.2018 17:13
Turecké ministerstvo zahraničí kritizovalo středeční verdikt řeckého nejvyššího správního soudu, na jehož základě dostane politický azyl jeden z osmi tureckých vojáků obviněných Ankarou z účasti na pokusu o puč z roku 2016. Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik v reakci na středeční verdikt obvinil Řecko, že chrání teroristy. Informoval o tom deník Hürriyet.
"Justice Řecka, člena Evropské unie, se rozhodla chránit teroristy, kteří vyvolali pokus o převrat s cílem zničit demokracii v Turecku," napsal Çelik na twitteru. Turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení verdikt řeckého soudu kritizovalo s tím, že je "v rozporu s mezinárodním právem".
The legal system in Greece, which is a member of the EU, has just ruled to protect the terrorists who attempted a coup to overthrow Turkish democracy.
- Ömer Çelik (@omerrcelik) 23. května 2018
Řecký nejvyšší správní soud ve středu zamítl odvolání řecké vlády proti rozhodnutí řecké azylové komise, která loni v prosinci schválila azyl pro tureckého vojáka Süleymana Özkaynakçiho. Komise to tehdy zdůvodnila tím, že by muži v Turecku nebyl zaručen spravedlivý proces. Řecká vláda se ale proti rozhodnutí azylové komise odvolala s ohledem na "veřejný zájem" a udělení azylu tak bylo vojákovi pozastaveno.
Středeční verdikt řeckého správního soudu, který je konečný a nezvratný, může být podle právníků precedentem pro kauzy ostatních sedmi tureckým vojáků, kteří uprchli do Řecka v červenci 2016 záhy po pokusu o puč. Podle Ankary, která žádá jejich vydání, patří k pučistům, kteří se pokusili svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vojáci, které turecká média označují jako bývalí vojáci, obvinění odmítají.
Özkaynakçi byl minulý měsíc propuštěn z vazby. Tento měsíc vyšli z vězení na svobodu další tři Turci ze skupiny, protože uplynula lhůta, po kterou mohli být podle řeckých zákonů drženi ve vazbě. Podle místních médií budou tento měsíc propuštěni i zbylí čtyři turečtí vojáci.
Po pokusu části armády o státní převrat v Turecku v červenci 2016 uprchly z Turecka tisíce lidí. Turecký režim tehdy zahájil rozsáhlé čistky, zejména ve státní správě, a zkonfiskoval i řadu soukromých podniků, včetně vydavatelství a novin. O práci přišlo na 160 tisíc lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů, z toho přes 50 tisíc lidí skončilo za mřížemi.
Turecká vláda viní ze zosnování pokusu o puč duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož vydání Ankara zatím neúspěšně požaduje. Gülenovi příznivce turecké vláda dlouhodobě pronásleduje a po pokusu o puč z roku 2016 jejich zatýkání ještě zintenzivnila. Gülen obvinění z pokusu o puč odmítá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.